Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
بازدید: 352

نمکی رکورددار رای اعتماد مجلسی‌ها می‌شود؟

سمانه نجارزادگان؛ طبنا (خبرگزاری سلامت)، وزرای بهداشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ترتیب عبارتند از کاظم سامی کرمانی با مدرک دکترای تخصصی روانپزشکی، موسی زرگر، مدرک فوق تخصص جراحی عمومی؛ هادی منافی، جراح عمومی؛ سید علیرضا مرندی، فوق تخصص اطفال؛ ایرج فاضل، فوق تخصص جراحی عروق؛ رضا ملک زاده، فوق تخصص گوارش و کبد؛ سید علیرضا مرندی؛  محمد فرهادی، متخصص گوش، حلق و بینی؛ مسعود پزشکیان، جراح قلب؛ کامران باقری لنکرانی، فوق تخصص گوارش؛ مرضیه وحید دستجردی، متخصص زنان و زایمان؛ محمد حسن طریقت منفرد، متخصص جراحی چشم و سید حسن قاضی زاده هاشمی متخصص جراحی چشم.

هرچند در بین وزرای اسبق بهداشت دکتر منافی و مرندی در دو دوره عهدداره این مسند بوده‌اند.

تعداد آرای قاضی‌زاده هاشمی در مجلس

هاشمی در دوره اول وزارت خود از مجلس وقت ۲۶۰ رای موافق، ۱۸ مخالف و ۶ رای ممتنع گرفت. در دوره دوم نیز با ۲۵۳ رای موافق، ۱۸ مخالف و ۱۴ رای ممتنع موفق به کسب رای اعتماد مجلس برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد تا اینکه چندی پیش گویا کاسه صبرش لبریز شد و استعفا داد.

در حال حاضر پس از استعفای هاشمی که با اما و اگرهای فراوانی همراه بوده است سعید نمکی، دارای مدرک داروسازی و ایمونولوژی پزشکی، سرپرستی وزارت بهداشت را عهده‌‌دار شده است و بر اساس شنید‌ه‌ها همین روزهاست که بر کرسی وزارت بنشیند.

نگاه سعید نمکی بر وزارت بهداشت

نمکی با توجه به سابقه‌ای که در وزارت داشته در این عرصه می‌تواند موفق عمل کند و برخلاف هاشمی که بیشتر دید درمانی داشت او نگاهی مبتنی بر پیشگیری دارد. وی معتقد است طرح تحول سلامت که مبنی بر حمایت از هزینه‌های درمانی فرودستان جامعه بوده با دو مشکل اساسی مواجه است و به عبارتی گره نخوردن طرح تحول سلامت به منابع پایدار مالی برای ادامه حیات و توزیع ناعادلانه و غیر منطقی منابع در بعضی جاها، از مشکلات اساسی طرح تحول سلامت محسوب می‌شود. لذا بر این باور است که بیشترین خدمات باید برای فرودستان ارائه و کمتر به افراد توانمند خدمات رایگان داد. زیرا در هیچ جای دنیا، خدمات درمانی برای همه رایگان نیست لذا موافق ادامه طرح تحول سلامت بر اساس مدیریت مالی و اجرای عادلانه آن است.

چند نکته که نباید مسئولان از آن غافل شوند

آنچه مسلم است دولت حسن روحانی در سال دوم نباید بدون وزیر باشد همچنین لازم است مجلسی‌ها با رای بالا از وزیر جدید حمایت کنند در عین حال مجلس باید نقاط ضعف طرح تحول سلامت را اصلاح کند و لازم است کمیسیون بهداشت همانطور که تاکنون حامی وزارت بهداشت بوده، همچنان نیز باید با قدرت در این عرصه حضور یابد.

حال باید دید نتیجه برای روز دوشنبه چه خواهد بود؟ و آیا نمکی رکورددار رای اعتماد مجلسی‌ها می‌شود؟

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of