Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
بازدید: 167

نقش ویروس تبخال در ابتلا به آلزایمر

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، مشخص شده است HSV۱ (ویروس ساده تبخال ۱) در مغز افراد مسن مبتلا به آلزایمر وجود دارد و تحقیق جدید هم نشان داده است که تبخال ریسک ابتلا به آلزایمر را در افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به زوال عقل هستند، افزایش می‌دهد.

روث ایتژاکی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه منچستر انگلستان، در این باره می‌گوید: داده‌های جدیدتر بیانگر این مطلب است که درمان افراد با داروهای ضدویروسی ممکن است از آنها در مقابل زوال عقل محافظت کند.

وی در ادامه می‌افزاید: ما دریافتیم داروی ضدویروسی ضدتبخال acyclovir موجب توقف تکثیر HSV۱ DNA می‌شود و میزان بتاآمیلوئید و P-tau ناشی از عفونت HSV۱ را در کشت‌های سلولی کاهش می‌دهد.

پلاک‌های بتاآمیلوئید و پروتئین‌های تائو دو نشانه موجود در مغز بیماران آلزایمری هستند.

با این حال هنوز تاثیر تبخال بر مغز به‌طور کامل مشخص نشده و این موضوع غیرمحتمل است که این ویروس به‌تنهایی علت همه موارد ابتلا به آلزایمر باشد.

به گفته ایتژاکی، اکثر انسان‌ها در دوره نوزادی به ویروس HSV۱ آلوده می‌شوند و در سیستم عصبی پیرامونی به‌صورت خاموش باقی می‌ماند. استرس می‌تواند موجب فعالیت مجدد این ویروس شود و در برخی افراد، تاول‌های تبخالی ایجاد کند.

ایتژاکی و همکارانش معتقدند که تبخال در بیماری آلزایمر از طریق انتقال به مغز افراد مسن نقش دارد، زیرا سیستم ایمنی بدن‌شان به طور طبیعی تحلیل می‌رود.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of