Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
بازدید: 266

نقش مهم سیگار در ابتلا به سرطان ریه

دکتر رضا خاندوزی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره تاثیر سیگار بر انواع سرطان‌ها اظهار کرد: سرطان‌های شایعی همچون ریه، مثانه و سرطان روده بزرگ ارتباط مستقیمی با استعمال سیگار دارد بنابراین پیشگیری از استعمال سیگار و فرهنگ سازی در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه آلاینده‌های محیطی به ویژه سیگار نقش مهمی در ابتلا به سرطان ریه دارد، افزود: افرادی که در معرض پشم شیشه یا دود سیگار و قلیان هستند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها نسبت به سایر افراد چندین برابر است.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی یادآورشد: نشانه‌ ابتلا به سرطان ریه می‌تواند از یک تنگی نفس ساده یا سرفه کردن شروع شود و پس از آن علایم دیگری همچون دفع خلط خونی، تب کردن، کاهش وزن و بی‌اشتهایی در بیمار پدید می‌آید.

وی تصریح کرد: استعمال دخانیات، عفونت در اثر ویروس ایدز و مصرف موادی که دارای آرسنیک، آزبست و الکل هستند نیز موجب ابتلا سرطان ریه می‌شود.

خاندوزی اضافه کرد: افراد بالای ۴۵ سال و سیگاری که بیش از سه هفته علائم ذکر شده را دارند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند تا از ریه‌هایشان عکس‌برداری شود.

وی گفت: سرطان ریه جزو بیماری‌هایی است که سریع به سایر نقاط بدن منتشر شده یا متاستاز می‌شود. البته افرادی که از روش‌های شیمی درمانی و رادیو تراپی استفاده می کنند می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند گرچه بیماری آنها بهبود نخواهد یافت.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of