Sunday 19 January 2020 | یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
بازدید: 205

نظام بودجه‌ریزی کشور باید اصلاح شود/ خدمات دولت به مردم گران است

محمدسیاح؛ خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت): حسن روحانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۴ دی) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط ساختاری اقتصاد ما از جمله بودجه ریزی یکی از مشکلات بود، اظهار کرد: بزرگ‌ترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد و احتمالا شما هم با آن موافق باشید دولت الکترونیک است بنابراین تا دولت الکترونیک تکمیل نشود و همه داده‌های اطلاعاتی در یک جا جمع نشود و مردم از شرایط کشور به صورت کامل مطلع نباشند باز هم دچار فساد و رانت می‌شویم.
وی در ادامه نقد مفصل مردم نسبت به بودجه سال گذشته را نقطه مثبتی برای بودجه دانست و افزود: امسال هم مردم بعد از انتشار بودجه درباره آن صحبت کرده و نقد کنند. قدرت مردم و افکار عمومی قدرتی است که باید کشور ما را از بعضی مشکلات برهاند که دولت و مجلس قار نیستند به تنهایی آن را حل کنند.
روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه داده‌های ما باید به اطلاع مردم برسد، اضافه کرد: چرا برخی وزارتخانه‌های ما چند دانشگاه، دانشکده، پژوهشگاه و پژوهشکده دارند در حالی که باید صرفا یک آموزش عالی داشته باشیم و تمام بخش‌های دیگر یا باید منحل یا در وزارت علوم ادغام شود.
رئیس جمهور ادامه داد: خدمات دولت به مردم گران است و اگر می‌خواهید از گران فروشی صحبت کنید نام دولت را نیز در این لیست بگذارید. ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط در سال ۴ میلیون تومان از بیت المال هزینه می‌کنیم که البته برای شهرهای مختلف و مقاطع مختلف تفاوت دارد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد حداکثر یک میلیون تومان است. از این رو دولت چهار برابر از پول بیت‌المال برای یک دانش‌آموز هزینه می‌کند در حالی که می‌تواند آن را ارزان کند البته این اقدام یک ساله صورت نمی‌گیرد. این پیشنهاد را در بودجه امسال داده ایم که سال آینده حداقل ۱۰ درصد به صورت خرید خدمت باشد و این می‌تواند بعدا با تصویب نمایندگان ادامه پیدا کند.
ارائه بودجه تحت تحریم
روحانی تصریح کرد: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس می‌شود که از اواخر سال گذشته کشور ما با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه بود. دی ماه امسال به امید خدا، ماهی پربرکت برای مردم خواهد بود و همچنین ماه بهمن که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، پیش رو خواهیم داشت.
وی ادامه داد: در دی ماه سال گذشته کشور با مشکلاتی مواجه شد که این حوادث آمریکا را بر این داشت که می‌تواند توسط این حوادث عزم ملت ایران را نابود کند و قدمی مهم برای عقب نشینی ایران بردارد که این خیالی خام و واهی برای آنها بود.
روحانی با بیان اینکه هدف اصلی آمریکا از توطئه‌ها و فشارهای مستقیم بر ملت ایران و همچنین بر مردم منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی، به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است، افزود: آمریکایی‌ها مانع بزرگ خود را در این منطقه حساس ایران سرافراز و قدرتمند می‌بینند و هرگاه که ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی به وجود بیاوریم آنها سد راه شدند و پیش‌روی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.
وی با یادآوری اینکه آنها از توانمندی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند، اضافه کرد: بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید و ایران سرافرازتر، قدرتمندتر و همچنین مردم ایران با استقامت و هوشیاری بیشتر در برابر توطئه‌ها خواهند ایستاد. بی‌تردید تحریم‌ها و فشارها بر زندگی مردم ، رشد و توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of