Sunday 8 December 2019 | یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
بازدید: 223

نشانه‌هایی که در کودکان باید جدی گرفته شود

دکتر مهدی قاسمی‌در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره خودارضایی کودکان اظهار کرد: کودکان جهت آشنایی با محیط اطراف به کشف و لمس برخی نقاط مختلف بدن که همراه با لذت بوده می‌پردازند.

وی با بیان خودارضایی در کودکان چیزی بیش از کنجکاوی در مورد اندام‌های جنسی است که در زمان استرس و خستگی کودک بیشتر مشاهده می‌شود، افزود: کودک ممکن است یک بار هفته یا چندین بار در روز به حرکاتی همچون خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا و .. بپردازد.

این روانکاور کودک و نوجوان عنوان کرد: خودارضایی به صورت ناگهانی بوده و در ۲ تا ۳ سالگی شایع‌تر است و در دختران بیش از پسران دیده می‌شود همچنین والدین پسر بچه‌ها را در حالت کشیدن آلت و دختر بچه‌ها را در حال مالیدن ناحیه تناسلی مشاهده می‌کنند.

قاسمی در مورد نشانه‌های خود ارضایی در کودکان گفت: گر گرفتی، عرق کردن یا تنفس نامنظم، خم شدن روی چیز خاصی و یا مالیدن خود روی اشیا و عروسک و حالت‌های عصبی شبیه به تشنج از نشانه‌های خود ارضایی کودکان است.

وی یادآور شد: خود ارضایی کودکان ممکن است در ۶-۵ سالگی در خلوت خود ادامه یابد همچنین ممکن است درزمان بلوغ با افزایش هورمون‌های جنسی شدت پیدا کند.اما آنچه که حائز اهمیت است پرهیز مادر از رفتارهای ترساننده و خشن در هنگام مشاهده کودک است چراکه جزو فرایند طبیعی رشد محسوب می‌شود.

این رواندرمانگر گفت: وجود کهیر و یا ترشحات بد بو در ناحیه تناسلی نیز می‌تواند موجب این مشکل شود همچنین خودارضایی در بین کودکان عصبی و گوشه گیر نیز بسیار مشاهده می‌شود.

قاسمی یادآور شد: پرت کردن حواس کودک و مشغول کردن او به کارهایی که دست‌هایش را مشغول نگه می‌دارد نیز توصیه می‌شود هرچند باید به کودک فهماند که این رفتار درست نیست و نباید آن را تکرار کند.

وی عنوان کرد: اگر رفتارهای خودارضایی در کودک ادامه پیدا کرد مادر باید ناحیه تناسلی کودک را برای بررسی و معاینه قرار دهد اما اگر طبیعی نبود می‌تواند به پزشک مراجعه کند چون ممکن است مواردی مانند سواستفاده جنسی دلیل ادامه رفتار کودک باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of