Monday 17 February 2020 | دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
بازدید: 294

نشانه‌های ابتلا به تومور غده هیپوفیز را بشناسید

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر نادر اکبری دیلمقانی در حاشیه شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی، سر و گردن ایران درباره نشانه‌های با تومور غده هیپوفیز، اظهار کرد: در این کنگره نحوه جراحی بهتر این بیماری و تکنیک‌های بازسازی قاعده جمجمه مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد و جدیدترین دستاوردها در این زمینه مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

وی افزود: بیمارستان لقمان حکیم زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و در واقع یک بیمارستان دولتی به شمار رفته که جراحی‌های پیشرفته قاعده جمجمه از ناحیه هیپوفیز در آن انجام می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بیماری‌های غده هیپوفیز تقسیم‌بندی‌های مختلفی داشته ولی شایع‌ترین آنها تومورهای داخل غده هیپوفیز است که اغلب خوش‌خیم هستند و این غده در واقع اصلی‌ترین غده متشرح در بدن به شمار می‌رود و بسیاری از سیستم‌ها را در  انسان کنترل می‌کند.

وی با بیان اینکه وجود این تومور در غده هیپوفیز می‌تواند سبب اختلال در عملکرد آن، سایش عملکرد غده هیپوفیز و گاهی باعث فشار به ساختمان‌های مجاور آن مانند سیستم بینایی شود که با کاهش بینایی و سردرد همراه خواهد بود، گفت: علت ابتلا به تومور غده هیپوفیز ناشناخته است ولی گاهی بیماری‌های سندرمی می‌تواند دلیل آن باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of