Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
بازدید: 664

نسخه‌پیچی برای افزایش تعرفه/ بیمه‌ها نباید نقش قلک را اجرا کنند!

محمدسیاح: اصرار جامعه پزشکی برای واقعی شدن تعرفه در شرایط اقتصادی امروز شاید درست به نظر برسد اما این زمانی شدنی است که زیرساخت‌های دیگر حوزه بهداشت و درمان هم در مسیر درستی قرار گرفته باشند. با افزایش تعرفه‌ها و ناتوانی بیمه در پوشش هزینه‌ها مسلما سهم مردم برای پرداخت بیشتر و نارضایتی افزایش از بیمه‌ها و عملکرد آنها افزایش خواهد یافت. این وضعیت می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامت جامعه نیز شود چراکه خیلی از مردم از هزینه‌های کمرشکن امروز هم بر نمی‌آیند.

دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفته است: «فکر می‌کنم جامعه پزشکی برای کشور یک سرمایه اجتماعی است. در ارزیابی‌ها جامعه پزشکی همیشه جزو رده‌های بالای جامعه بوده‌اند اما آنچه ما را نگران می‌کند این است که می‌بینیم هجمه‌هایی از سوی برخی مسوولان و مجلس علیه این جامعه مطرح می‌شود.»

ظفرقندی با بیان اینکه به هر حال در جامعه پزشکی هم تخلفاتی انجام می‌شود، افزود: «اما اینکه بخواهیم جامعه پزشکی را به این صورت زیر سوال ببریم، درست نیست. اگر از این هجمه‌ها جلوگیری نشود و خط قرمزی برایش وجود نداشته باشد، به اعتماد میان پزشک و بیمار خدشه وارد می‌شود و این آسیب به سلامت جامعه صدمه می‌زند. باید توجه کرد که جامعه پزشکی بسیار روی مردم اثرگذار است. به هر حال مردم به پزشکان اعتماد دارند و نباید به این اعتماد آسیب وارد کرد. در عین حال در نظام پزشکی به عنوان شعار اصلی‌ام اعلام کردم که ما وظیفه داریم که یک پالایش درونی در جامعه پزشکی داشته باشیم و نقاط ضعف و آسیب‌مان را شناسایی و پالایش کنیم. از شما هم در این زمینه کمک می‌خواهیم.»

وی گفت: «به هر حال در حوزه اقتصاد بخش خصوصی اگر نفع نمی‌کند، ضرر هم نباید بکند و باید هزینه‌هایش جبران شود. این را هم افراد اقتصادی بهتر از ما می‌دانند که هزینه تمام شده یا تعرفه واقعی باید احصاء شود که ما این موضوع را به عنوان یک استراتژی دنبال می‌کنیم. امیدوارم در این دوره هم با کمک شما بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.»

دلسردی جامعه پزشکی

منوچهر جمالی سوسفی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) درباره چرایی پافشاری برخی از مسوولان در حوزه سلامت می‌گوید: «وقتی به گذشته نگاه کنیم می‌بینیم بحث طبیب، حکیم و امین همراه هم بوده است یعنی آن زمان‌ها اگر کسی مشکلی داشت مردم با طبیبانی که به عنوان حکیم و امین می‌شناختند مراجعه می‌کردند، شرایط امروز جامعه به گونه‌ای است که باعث کمرنگ‌تر شدن اعتبار پزشکان در نزد مردم می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «ممکن است در هر قشری گروهی مالیات ندهند یا مشکلاتی داشته باشند اما در هرحال نمی توان همه را به یک چشم دید. برخی از برخوردها باعث دلسردی بخشی از جامعه پزشکی و درمانی می‌شود. همین الان اگر درآمد یک پزشک متخصص یا فوق تخصص در یک بیمارستان به اندازه ۶۰ میلیون تومان باشد ۵۰ درصد آن و اگر بیشتر باشد تا ۷۰ درصد مالیات را از آنها کسر می‌کنند. در حالی که حرف‌ها روی ۱۰ درصدی است که مالیات نمی‌دهند. به نظرم مسیر را در این بخش به خوبی پیش نمی‌رویم.»

بیمه‌ها نقش قلک را اجرا نکنند

جمالی سوسفی تصریح می‌کند: «به نظرم باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات حوزه سلامت شود از طرفی هم باید هزینه‌ها به درستی صورت بگیرد. البته بیمه‌ها هم مشکل دارند، بیمه‌ها، بیمه‌های فعال و ناظر و با تولید فکر و برنامه نیستند و باید مورد توجه قرار بگیرد. بیمه‌ها نباید منتظر این باشند که دولت مبلغی به آنها بدهد تا تحویل کسانی که از آنها خرید خدمت کرده‌اند بدهند. بیمه‌ها باید براساس کیفیت خدمات ارائه شده و رضایت مردمی که مراجعه کننده هستند، بدهد.»

او تاکید می‌کند: «در حال حاضر این کار در بیمه‌های سلامت و تامین اجتماعی یا دیگر بیمه‌ها به خوبی صورت نگرفته است، بهتر این است که به جای اینکه بیمه به صورت قلک یا صندوق عمل کند فعال‌تر و پویاتر باشد و ببیند خدمتی که ارائه شده واقعا در چه سطح کیفیتی قرار دارد. از این گذشته با شروع فعالیت پرونده الکترونیک سلامت و سیستم ارجاع هم صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد. از اینها گذشته به نظرم به صورت شخصی باید اعتبارات بیشتری را برای حوزه بهداشت و درمان اختصاص یابد.»

صرفه‌جویی با ابزارهای جدید

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه الان بیمارستان‌ها، بیمه‌ها و مردم و کلا سیستم سلامت مشکل دارد، اضافه می‌کند: «در جاهایی می‌تواند هزینه‌ها را کاهش داد در جاهایی می‌توان سیستم را تغییر داد و جاهایی می‌توان با ارائه کارت سلامت می‌توان حتی به پیشینه درمانی بیماران دست یافت که به عنوان مثال فرد چه خدمات درمانی‌ای دریافت کرده است. یک فرد ممکن است در یک روز با چند نسخه جداگانه چندین میلیون تومان هزینه را به سیستم درمانی تحمیل کند.»

او می‌گوید: «انجام‌های با کیفیت هم مهم است یعنی ممکن است در شهرستانی اقدام پزشکی‌ای صورت بگیرد که در شهر دیگر آن را قبول نداشته باشند که اینها هزینه و درمان‌های اضافی را به بیمه تحمیل کرده و باعث ضعیف‌تر شدن بیمه‌ها، قدرت آن را برای ارائه خدمات بجا و با کیفیت کاهش می‌دهد. ضعیف شدن بیمه‌ها به ضعیف شدن بیمارستان‌ها و در نهایت نارضایتی مردم از نحوه و کیفیت خدمات درمانی منجر می‌شود. نگاه درست بیمه‌ها در بیمارستان‌ها و مطلب‌ها و کلینیک‌ها و … همان خرید خدمت است. برای همین نیازمند نظارت دقیق در این حوزه هستیم. نگاه مجدد و درستی باید به بیمه‌ها صورت بگیرد و خود آنها باید حرکت و فعالی داشته باشند، به نظرم در شرایط فعلی و با همین رویه پیش برویم به سختی می‌توان مشکلات را برطرف کرد.»

هزینه‌های درمانی از جیب مردم افزایش می‌یابد؟

جمالی سوسفی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط موجود و وضعیت اقتصادی آیا هزینه‌های درمانی مردم افزایش خواهد داشت، تاکید کرد: «قاعدتا نباید به این گونه باشد، تاکید ما این است که نباید هزینه‌ها مردم بیشتر شود و معتقدم نباید به مردم فشار وارد و از جیب آنها هزینه‌ها را تامین کنیم، این بیمه‌ها هستند که باید تلاش‌شان را برای تامین هزینه‌ها انجام دهند در غیر این صورت بیمه‌ها ضعیف می‌شوند. در حال حاضر برخی از مراکز درمانی با بیمه‌ها را قرارداد نمی‌بندند چون آنها را قبول ندارند.»

او اظهار می‌کند: «اگر بخشی از مردم می‌خواهند هزینه‌های بیشتری برای دریافت خدمات درمانی پرداخت کنند به بخش‌های خصوصی مراجعه کنند با این وجود نباید قدرت بخش دولتی را کاهش داد. تلاش باید این افزایش توان ارائه خدمات درمانی و بهداشتی و پاسخگویی در بخش دولتی چه در حوزه بیمه‌ها و چه حوزه بیمارستان‌ها باشد. به نسبت در سال‌های دور و امسال طرح تحول سلامت شرایط ارائه خدمات را بهتر کرده بود و نارضایتی مردم کاهش یافته بود اما باید عیب‌یابی و رفع نقص به درستی صورت بگیرد.»

مسیر را اشتباه رفتیم!

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «باید مقدار بازنگری طرح‌ها به درستی دیده شود و حرکت با نگاه توسعه محور صورت بگیرد تا رضایت مراجعه کنندگان را بیشتر داشته باشیم تا اعتبارات هم به هدر نرود. به هر حال رفع اشکالات می‌توانست به بهبود وضعیت امروز کمک زیادی کند و به نظرم مسیر را اشتباه رفته‌ایم و مشکلاتی ایجاد شده که هنوز هم فرصت هست تا بتوانیم در مسیر درستی قرار بگیریم.»

او می‌افزاید: «هر طرحی مانند طرح تحول سلامت که در دنیا اجرا می‌شود ممکن است چندین سال زمان برای کامل شدن آن نیاز باشد و نباید عجولانه درباره کنار گذاشتن این طرح تصمیم بگیریم اما باید عیوب آن را برطرف کنیم. به نظرم اجرای قانون ششم که تکمیل شده برنامه پنجم و اسناد بالادستی با رفع عیوب و اجرای طرح تحول سلامت و واقعی کردن تعرفه‌ها با توجه اینکه پرداختی از جیب مردم نباید افزایش یابد، می‌تواند گره‌گشای مشکلات حوزه سلامت باشد.»

جمالی سوسفی تاکید می‌کند: «این اقدامات باید باعث توانمندی بیمه‌ها و بخش دولتی همراه باشد و اگر قرار باشد تعرفه‌ها به صورت واقعی افزایش یابد باید همه جنبه‌های آن را بسنجند. این اقدام بدون توجه به جنبه‌های دیگر آن می‌تواند عوارض جدی‌ای را در کشور به همراه داشته باشد.»

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of