Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
بازدید: 549

نارسایی حاد کلیه شایع‌ترین مشکل در مصدومین ناشی از زلزله

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر احمد تارا، فوق تخصص نفرولوژی، شایعترین علت مرگ ومیر زودرس مصدومین ناشی از زلزله یعنی فردی که از زیرآوار بیرون کشیده  می‌شود، نارسایی حاد کلیه دانست و افزود: حدود ۱۰ درصد مصدومینی که بستری می شوند، دچار نارسایی کلیوی می شوند واین یک بحران بزرگ دریک جمعیت بزرگ است .اگر پیشگیری درساعات اولیه  انجام شود، مداخلات ساده اولیه بسیار کمک کننده است تا باحجم زیادی از بیماران دیالیزی مواجه نشویم .

وی در خصوص علت این که مصدومان در معرض نارسایی کلیه هستند، ادامه داد: درهنگام وقوع حادثه عضلات آسیب می‌بینند. هرحادثه‌ای شامل تصادف و آوار است. دربدن ماعضلات وجود دارد .پروتئین رشته مانندی درعضلات ما وجود دارد به نام میوگلوبین هرجایی که عضلات اسیب ببینند،میوگلوبین با حجم زیاد  درخون ازاد می شود.

این فوق تخصص نفرولوژی تاکید کرد: میوگلوبین به دوعلت آسیب زاست .یکی اینکه وارد کلیه می شود و کلیه را مسدود می کند و دیگر اینکه خود سلول میوگلوبین حاوی املا ح معدنی است .پتاسیم موجود هم آزاد می‌شود و وارد گردش خون می‌شود.این پتاسیم داخل سلولی حجمی حدود ۴۰ برابر پتاسیم موجود در گردش خون دارد .این اتفاق مثل این است که به یک فرد امپول پتاسیم تزریق شده باشد.امپول پتاسیم باعث توقف قلب می شود.حجم زیاد پتاسیم باعث مرگ زودرس می شود.

وی تصریح کرد: وقتی این بیمار دربیمارستان بستری می شود ،ورم شدید عضله اتفاق می افتد وبه دنبال ان عضله کم خون می شود وله شدن ادامه می یابد.و مسئله مربوط به پتاسیم در روزهای آینده نیز ادامه دارد .اگر از نارسایی کلیه پیشگیری نشود، تاهفته‌ها شاید نیاز به دیالیز وجود داشته باشد تاکلیه ها بتوانند خودشان را احیا کنندو عملکردشان را بدست بیاورند.

تارا درباره نقش مردم تا رسیدن نیروهای امدادی درپیشگیری ازصدمات ناشی از زلزله ، گفت: آموزش‌های فعلی می‌تواند موثر باشد چراکه مردم بعد ا زوقوع حادثه حساس هستند.به محض اینکه مریض درحال خروج از آواراست ، یک رگ گرفته شود ویک لیتر سرم عادی نمکی به مصدوم رسانده شود.البته اگرمصدوم قادر به بلع باشد می توان خوراکی به او داد .اما اینجا یک علامت سوال است. ایا مصدوم ما درفاصله نزدیک نیاز به عمل جراحی دارد یا خیر؟ چون اگر نیاز به عمل داشته باشد معده او نباید پر باشد .

وی ادامه داد: در هر حال بهترین خوراکی دراین شرایط دادن مایعات و ریختن یکی دو قاشق چای خوری جوش شیرین دریکی دو لیوان آب است.مصرف جوش شیرین درپیشگیری بسیار موثر است .اگر ادرار فرد به صفر برسد، بیش از یک لیتر سرم نمی‌دهیم .یعنی همان یک لیتر کافی است .بیش از یک لیترسرم  بیمار را خفه می‌کند.اما زمانی که مطمئن شدیم مریض درساعت بیش از ۵۰ سی سی ادرار دارد یعنی معادل نصف استکان ادرار درساعت ،ساعتی نیم لیتر سرم را ادامه می دهیم  تاکلیه ها ازمیوگلوبین شسته شوند.

این فوق تخصص نفرولوژی در ادامه افزود: درضمن ظرفیت دیالیز ما در هر استان محدود است وما اگر این ظرفیت را به حادثه دیدگان اختصاص بدهیم بیماران ما که زندگی شان وابسته به دیالیز است این خدمت را از دست می‌دهند و بامرگ روبرو می‌شوند.بنابراین پیشگیری از حادثه کلیوی بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه علت ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد نارسایی پیشرفته کلیه ناشی از دیابت است، گفت: بنابراین باید از دیابت و عوارض ان با کنترل قند خون پیشگیری کنیم .درهفته دیابت شعار و بحث اصلی ما بانوان هستند .نقش بانوان درپیشگیری از بیماری های کلیه این است که این نکات را  رعایت کنند. تغذیه مناسب ،کم مصرف کردن نمک ،مصرف کم پروتئین به ویژه گوشت قرمز،فعالیت فیزیکی ،وکاهش استرس که همه ی  این های نقش مادررا نشان می دهد .مادران می توانند  ذائقه کودک رابه سمت غذاهای کم نمک وسالم سوق دهند.مصرف میوه وسبزی را درکودکان افزایش دهند.

این فوق تخصص نفرولوژی علل نارسایی مزمن کلیه  را دیابت و فشارخون دانست و افزود: اما سیگار هم یکی از علل نارسایی کلیه است به علت مشکلات عروقی و غیره که ایجاد می کند یک موضوع مهم افزایش سن است و ما بیماران سن بالایی را درکلینیک داریم که به هرعلت وبیماری کلیه شان نیز اسیب دیده است .به ویژه  به علت مصرف مسکن ها .اگر نابجا و خودسرانه باشد ممکن است نارسایی کلیه ایجاد شود. بنابراین هنگام مراجعه به پزشک بپرسیم آیا این مسکن برای کلیه ضرردارد یا ندارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of