Friday 24 January 2020 | جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
بازدید: 295

میگرن در زنان شایع‌تر از مردان است/ محرک‌های میگرن را بشناسید

دکتر بابک زمانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره میگرن گفت: بیماری میگرن نوعی سردرد اولیه محسوب می‌شود و در واقع سردرد مهم‌ترین علامت آن است اما برخی میگرن‌ها با  سردرد همراه نیستند.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد مردم از میگرن رنج می‌برند و این بیماری در زنان شایع‌تر از مردان است،‌ ادامه داد: وقتی هیچ علتی برای سردرد وجود نداشته باشد و معاینه و ام‌آرای نرمال باشد، بیماری دیگری نیز وجود نداشته باشد و با این وجود بیمار مکررا دچار حملات سردرد شدید شود که چند ساعت طول کشیده و با حالت تهوع و ترس از نور، صدا و بو همراه باشد بیماری میگرن تشخیص داده می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید براینکه گاهی علت‌هایی که برای سردرد بیان می‌شود در واقع علت سردرد نبوده بلکه تحریک‌کننده آن هستند، اظهار کرد: بیشتر افرادی که به‌طور مرتب دچار سردرد می‌شوند این مشکل را با سینوزیت توجیه می‌کنند این درحالی است که این افراد مبتلا به میگرن بوده و ترشحات سینوز تنها تحریک کننده سردرد میگرنی آنها هستند.

وی با اشاره به اینکه با کمی اغماض می‌توان گفت سینوزیت نام قدیم میگرن بوده است، افزود: گروه دیگر افرادی هستند که سردردهای شدیدی دارند که گاه‌گاهی تکرار می‌شود این افراد نیز فشار خون را علت سردرد خود می‌دانند این درحالی‌است که اگر افراد فشار خون‌شان شدید نبوده و دارو هم  مصرف می‌کنند چنانکه میگرن داشته باشند در لحظه اوج سردرد فشار خون‌شان بالاتر می‌رود یعنی در این افراد نیز فشار خون محرک میگرن است، همچنین گروه دیگری از افراد با مطالعه زیاد سردرد می‌گیرند و فکر می‌کنند دلیل آن عینک مورد استفاده‌شان است که این موضوع  نیز صحیح نیست و چنانکه فرد علائم  پیش‌تر گفته شده را داشته باشد استفاده از عینک تنها یک عامل تحریک کننده برای شروع سردرد میگرنی است.

زمانی با بیان اینکه برخی افراد صبح‌ها و به‌خصوص صبح جمعه دچار سردرد شده و فکر می‌کنند دلیل سردردشان بد خوابی است، خاطرنشان کرد: اما این حالت نیز مربوط به میگرن است به بیان دیگر این افراد استعداد ابتلا به سردردهای میگرنی را دارند و هر قدر استعداد ما در این زمینه بیشتر باشد با کوچک‌ترین عاملی دچار سردرد می‌شویم.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اثبات شده مصرف زیاد مسکن می‌تواند استعداد سردرد را بیشتر کند، تصریح کرد:افرادی که در مصرف مسکن زیاده‌روی می‌کنند در شرایطی قرار می‌گیرند که ناچارند برای درمان از مسکن‌های قوی‌تری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه میگرن یک استعداد ارثی است اما مغز این بیماران هیچ فرقی با سایرین ندارد، گفت: برای افراد مبتلا به میگرن درمان‌های جدی وجود دارد که قطعا مسکن نیست، روش‌های دارویی و غیر دارویی می‌تواند بیماری این افراد را درمان ‌کند،‌لذا اگر شدت سردرد افراد زیاد است باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کنند.

 

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of