Monday 9 December 2019 | دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
بازدید: 151

موفقیت ایران در دیپلماسی سلامت

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی جعفریان، روز شنبه در نشست خبری تشریح دستاوردهای نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت که اردیبهشت ۹۸ در جزیره کیش برگزار شد، افزود: پذیرش قطعنامه نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت توسط پیمان M۸، نشان از موفقیت ایران در عرصه دیپلماسی سلامت دارد و حالا ما می‌توانیم از این قطعنامه به عنوان یک سند مهم در مجامع بین المللی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه کشورمان نیز می‌تواند از این دستاورد به عنوان یک سند مهم که نشان می‌دهد تحریم‌ها بر سلامت مردم کشورمان تاثیر گذار بوده است، در مجامع بین المللی استفاده کرده و طرح موضوع نماید.

جعفریان با عنوان این مطلب که این قطعنامه در ۸ بند تنظیم و نهایی شده است، به بند اول آن اشاره کرد و گفت: در بند اول آمده است؛ ما تعهد خود به حمایت از برنامه اقدام سلامت و تندرستی مطرح شده در سه هدف از اهداف توسعه پایدار، تعهد به حمایت از حرکت جهانی به سمت پویش همگانی سلامت، تعهد به برنامه کاری جهانی سلامت که بر پایه حق همگانی سلامت است، تعهد به تضمین امنیت سلامت جهان، تعهد به سرمایه گذاری در علوم و فناوری و تعهد به رفع خشونت و سوءاستفاده جنسی به عنوان یک موضوع مهم سلامت عمومی‌را اعلام می‌داریم.

وی افزود: در بند ۲ این قطعنامه عنوان شده است ۶ حیطه ای که در این نشست گفتگوهای خوبی پیرامون آنها صورت گرفت شامل سلامت در شرایط ناپایدار، سلامت در جهان در حال گذار، توسعه پایدار سلامت با تمرکز بر پوشش همگانی سلامت، پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و سلامت روان، سلامت سیاره زمین و آموزش پزشکی عنوان شده است که در دستور نشست بعدی مجمع سلامت و نشست‌های منطقه ای حمایت می‌کنیم.

به گفته جعفریان، در بند ۳ قطعنامه هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت آمده است: از وارد کردن عناوین نوآورانه دستورکار نشست منطقه ای سا ل ۲۰۱۹ در جزیره کیش در برنامه ریزی و نشست بعدی مجمع جهانی سلامت در برلین حمایت می‌کنیم. این عناوین عبارتند از: سلامت دهان و دندان، مذاهب و چالش‌های جهانی سلامت، توانمندی‌های دانشجویان برای ارتقای سلامت جهان، تقویت نظام‌های جراحی ضروری، شبکه سازی در آموزش پزشکی و نقش جاده ابریشم جدید در سلامت است.

وی ادامه داد: در یکی دیگر از بندهای این قطعنامه بر نقش ویژه و منحصر به فرد پیمان M۸ در کنار گروه همکاری بین فرهنگستان‌ها در گردهم آوردن افراد دانشگاهی، نهادهای پژوهشی، سیاستمداران، جامعه مدنی و بخش خصوصی از سراسر جهان تأکید شده است.

رئیس بین المللی مجمع جهانی سلامت تصریح کرد: در بند ۸ این قطعنامه بر احترام، گفتگو، عدالت و صلح میان ملل و مردم در راستای آرمان‌های توسعه پایدار سازمان ملل متحد تأکید شده و برای ارتقای آن کوشش می‌گردد.

وی یادآور شد: این اصول باید هدایت گر جهان و تمام ملل در برخورد با تعارض‌ها باشد. برای اجتناب از اقدامات خشونت گرایانه باید حداکثر تلاش در جهت برقراری گفتمان مبتنی بر احترام و صلح طلبانه صورت گیرد.

جعفریان خاطرنشان کرد: پیمان M۸ همراستا با پیمان‌های بین المللی با قدرت بر این نکته تأکید می‌نماید که تمام کشورها به ویژه آنهایی که درگیر مناقشات بین المللی هستند مسئول حفظ و حمایت از کمک‌های پزشکی و بشردوستانه کافی برای تمامی‌مردم به ویژه زنان، کودکان و افراد نیازمند هستند.

وی افزود: اجماع ۲۵ عضو پیمان M۸ بر سر قطعنامه نهایی، حکایت از این واقعیت دارد که ما توانسته ایم نظرات خودمان را در عرصه دیپلماسی سلامت، به کرسی بنشانیم و این یک موفقیت بزرگ برای کشور است.(مهر)

اجرای طرح پوشش بیمه خدمات مامایی در سه استان کشور

مشاور اجرایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پوشش بیمه خدمات مامایی مشتمل بر ویزیت، سونوگرافی و آزمایش‌های دوران بارداری در سه استان اصفهان، اردبیل و گلستان در حال اجرا است.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، طیب قدیمی در خصوص سوژه ثبت شده توسط مخاطبان سامانه فارس من با عنوان «موضوع جایگاه ماما هنوز مبهم است» توضیح داد: موضوع پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی پس از سال‌ها پیگیری شد.

وی افزود: این موضوع در شصت‌مین جلسه شورای عالی بیمه سلامت مطرح و با پایلوت پوشش بیمه خدمات مامایی مشتمل بر ویزیت، سونوگرافی و آزمایش‌های دوران بارداری در سه استان اصفهان، اردبیل و گلستان موافقت و طی تصویب نامه هیأت وزیران در تاریخ ۱۰ آذرماه ۹۴ ابلاغ و در ادامه ضوابط و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، تدوین و به واحدهای اجرایی ابلاغ شد و طی مکاتباتی در استان‌های مذکور، علیرغم چالش‌هایی از سوی سازمان‌های بیمه‌گر پایه و بعضاً ماماهای مشمول وجود داشت این طرح به صورت پایلوت اجرایی شد.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of