Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
بازدید: 385

منطقه ۱۵تهران ۸۰۰ تخت بیمارستانی کم‌ دارد/ حمایت کمیسیون سلامت شورای شهر از بیماران محروم

به گزارش طبا(خبرگزاری سلامت)، در مراسم بازدید از بیمارستان مهدیه تهران که با حضور ناهید خداکرمی نائب رئیس کمیسیون شورای شهر تهران و محمدی شهرداری منطقه ۱۵ انجام شد، دکتر محمد تقی طباطبایی رئیس این بیمارستان با اشاره به کمبود تخت در بیمارستان مهدیه به نسبت جمعیتی که به آن مراجعه می‌کند گفت: این منطقه ۸۰۰ تخت بیمارستانی کم دارد و بیمارستان ما به همراه بیمارستان شهدای گمنام در مجموع ۲۳۰ تخت داریم، درخواست ما این است که کمک کنید تا سرانه تخت‌های ما حداقل به یک و نیم برابر برسد .

وی با بیان اینکه در این بیمارستان هر سال ۴۵ هزار خدمت به مردم ارائه می‌دهیم، ادامه داد از ۷ هزار زایمانی که سالانه در این بیمارستان انجام می‌شود، ۲۵ درصد آن مربوط به اتباع افغانستانی است و باید توجه داشت که نمی‌توان از یک تبعه بیگانه که اوراق هویت نداشته و در حاشیه شهر زندگی می‌کند هزینه خدمات را گرفت.

رئیس بیمارستان مهدیه تهران با اشاره به اینکه بخشی از زنان بارداری که به این بیمارستان مراجعه می‌کنند زنان معتاد هستند که بسیاری از آنان به خاطر شرایط خود نوزاد را رها می‌کنند، اظهار کرد: همچنین در شرایطی که مادر معتاد است حتی اگر او بخواهد حق نداریم نوزاد را به وی بدهیم و در این حوزه بهزیستی باید تصمیم‌گیری کند که این موضوع نیز ۱۰ روز طول می‌کشد به عبارت دیگر هر بار در این موارد  ۱۰ روز طول می‌کشد تا یک تخت خالی شود.

وی در ادامه به  معضل پسماند این بیمارستان اشاره کرد و گفت: بیمارستان ما مجهز به دستگاه بی‌خطر ساز است و زباله عفونی نداریم این درحالی‌است که زباله‌های ما همچنان عفونی تلقی شده و سازمان مدیریت پسماند برای حمل و نقل آن هزینه حمل و نقل زباله عفونی را می‌گیرد.

طباطبایی افزود: از ما عوارض پسماند گرفته می‌شود در حالیکه ما پسماند را به شهرداری می‌دهیم به علاوه ما منطقه ما نابرخوردار بوده و در خواست ما این است که در خصوص کاهش عوارض دریافت با ما همکاری شود.

در ادامه جلسه ناهید خداکرمی نائب رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، بیان کرد: تمام هم و غم مدیریت شهری آن است که آنچه مردم در مناطق مختلف تهران نیاز دارند به‌صورت عادلانه فراهم شود و در این راستا به مناطق نابرخورداری مانند منطقه ۱۵ نیز نگاهی ویژه داریم.

وی با اشاره به بازدیدهای گذشته خود از این منطقه و وضعیت خاص آن گفت: من باور دارم که برای رفع مشکلات باید مشارکت اجتماعی را بیشتر کنیم، یعنی مردم باید بخواهند که عوارض شهر در جایی هزینه شود که نیاز بیشتر است و کجا بهتر از حوزه سلامت و بیمارستان در منطقه محرومی مانند منطقه ۱۵.

نائب رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ما در شورای شهر و کمیسیون سلامت بر این باوریم که هیچ فردی نباید به دلیل بیماری و محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی  در رنج باشد و تلاش داریم که مشکلات را حل کنیم.

وی تصریح کرد: باید سعی کنیم بودجه‌‌ را که قرار بوده صرف مصارف فرهنگی و معنوی شود ،خرج بهبود فرهنگ سلامت مردم از ابعاد مختلف روانیٰ، جسمی، اجتماعی و سلامت زندگی آنان کنیم.

خداکرمی تاکید کرد: با تمامی کمبود بودجه و بدهی‌هایی که هست اگر بودجه موجود خوب مدیریت شود می‌توانیم بگوییم بعد از ۴ سال بیمارستان مهدیه در شرایطی قرار خواهد گرفت که پاسخگوی نیاز منطقه باشد.

وی اضافه کرد: اگر در این منطقه ظرفیتی برای ایجاد بیمارستان خصوصی وجود دارد و متقاضی نیز هست می‌توانیم در این حوزه کمک کنیم.

نائب رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر همچنین در خصوص حمایت از محرومان و حاشیه‌نشینانی که به این بیمارستان آمده و توانایی پرداخت هزینه‌های بیمارستان را ندارند، قول مساعد داد.

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of