Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
بازدید: 820

معضلات تامین دارو،‌ رنجی مضاعف بر دوش بیماران

سمانه نجارزادگان؛ طبنا(خبرگزاری سلامت): به دنبال تحریم‌های ظالمانه آمریکا و نوسانات ارزی طی ماه‌های اخیر مردم شاهد افزایش قیمت در حوزه‌های مختلف اعم از اقلام غذایی، مسکن، اجاره‌بها و … بوده‌اند و در این میان گرانی و کمبود دارو نیز در بسیاری از رسانه‌ها در صدر اخبار قرار دارد؛ موضوعی که وزارت بهداشت نه تنها آن را تایید نکرده بلکه در مصاحبه‌های مختلف مسئولان این وزارتخانه اعلام شده در آینده نیز مشکلی نخواهیم داشت و تمهیدات لازم پیش بینی‌شده‌ است.

اگر چه دولت تلاش کرده به بسیاری از دارو‌ها ارز دولتی اختصاص دهد ولی برای بررسی مشکلات دارویی بیماران تنها کافی است به یک یا چند داروخانه در سطح شهر مراجعه کنید تا بیماران و داروخانه‌داران در مورد نارضایتی خود در خصوص داروهایی که گران، کمیاب یا نایاب شده‌اند سخن بگویند.

برای شنیدن مشکلات مردم به یکی از داروخانه‌های معروف و پرمراجع تهران می‌روم. توجهم به زنی جوان و بی‌تاب جلب می‌شود، مدام نگاهی به ساعت روی دیوار داروخانه و فاکتور داروها می‌کند به قدری مضطرب است که نمی‌تواند یکجا بنشیند صبرش لبریز شده؛ از صندلی بلند می‌شود و به خیابان زل می‌زند زیر لب به آرامی زمزمه می‌کند اگر نیاد چه کنم؟

سر صحبت را که با او باز می‌کنم، می‌گوید: پس از ساعت‌ها معطلی بلاخره نوبتم شد اما پول کافی برای خرید دارو ندارم کاش قیمت دارو هرچند کم افزایش نداشت.

وی ادامه می‌دهد: ۲۶ سال دارم و با همسر، پسر ۲ ساله و خانواده شوهرم در خانه‌ای کوچک نزدیک میدان شوش زندگی می‌کنیم.

او می‌افزاید: ۲ سال پیش پس از بارداری به دلیل هزینه‌های بالای زایمان تصمیم ‌گرفتم در بیمارستانی آموزشی فرزند خود را به دنیا آورم. اما چند ماهی پس از زایمان دچار کم‌خونی شدید ‌شدم تا یک سال بعد که پزشک تشخیص داد کبدم نیازمند پیوند است.

او می‌گوید: پس از پیوند کبد باید ماهانه جهت خرید دارو اقدام کنم. همسرم هم  بیماری اعصابش عود کرده، کارگر فصلی است و حقوق بخور و نمیر او هم گاهی هست و گاهی نیست که همین حقوق ناچیز هم با توجه به گرانی‌های اخیر پاسخگوی یک خانواده برای تامین هزینه‌ها نیست؛ خانه ما بسیار کوچک است اما با این حال ۴ میلیون برای رهن و ۳۵۰ هزار تومان هم برای اجازه می‌پردازیم.

مریم ادامه می‌دهد:  پس از پیوند کبد برای تامین دارو باید ماهانه پول زیادی بپردازیم،‌ این ماه  هم هزینه داروهایم حدود ۷۰ هزار تومان افزایش یافته و عود بیماری اعصاب و روان همسرم هم از طرفی دیگر امانمان را بریده… حتی هزینه پرداخت داروهای خودم را هم نداریم  چرا که هربار برای خرید دارو از آشنایان و دوستان پول قرض می‌کنیم در این شرایط همسرم حاضر به بستری شدن در بیمارستان برای درمان خودش نیست.

کمی آن طرف‌تر زنی چادر به سر و تسبیح به دست که در حال ذکر است توجهم را جلب می‌کند، او که یکی دیگر از بیمارانی است که در صف انتظار برای خرید دارو  است، می‌گوید: حدود یک سال است که به روماتیستم مبتلا شدم و این بیماری موجب خشکی چشم، التهاب دست و زخم شدن دور ناخن‌هایم شده است.

وی ادامه می‌دهد: خوشبختانه  قیمت داروهای رماتیسم از ۲ ماه پیش تاکنون تغییری نداشته ولی تا حدودی کمتر یافت می‌شود.

در ادامه صحبتهایم با افرادی که به دنبال خرید دارو هستند با مردی به گفت‌وگو می‌نشینم که برای تهیه داروی شیمی درمانی پدرش به داروخانه مراجعه کرده است وی درباره قیمت داروها می‌گوید: نسبت به ۵ ماه پیش، داروهای شیمی درمانی بیش از ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است اما با توجه به اینکه سرطان جزو بیماری‌های خاص محسوب می‌شود بیمه مقداری از هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

شیر خشک و داروهایی که موجود نیست

آقای رحیمی داروخانه‌‌داری است که در یکی از داروخانه‌های بزرگ تهران مشغول به کار است وی در پاسخ به این سوال که آیا با کمبود دارویی در داروخانه مواجه هستید یا خیر؟ می‌گوید: شیرخشک‌هایی با برندهایی همچون سیمیلاک، نان و مکمل‌ها و بسیاری از داروهای دیگر که مواد اولیه آنها از خارج تامین می‌شد درحال حاضر بسیار کمیاب شده‌اند یا در داروخانه‌ها موجود نیست حتی مواد اولیه سایر شیرخشک‌ها نیز از خارج است البته شیرخشک‌های تولید داخل نیز وجود دارند که ممکن است با روده برخی از شیرخواران سازگار نباشد.

وی ادامه می‌دهد: برخی از مردم در صورت مواجهه شدن با این مسئله نارضایتی خود را برای ما عنوان می‌کنند اما پاسخ من به عنوان یک داروخانه‌دار مبنی براین که وقتی که نیست یعنی نیست و در حال حاضر چاره‌ای برای آن وجود ندارد.

این متصدی داروخانه‌ یادآور می‌شود: به غیر از دارو سایر اقلام خوراکی هم افزایش قیمت داشته است به عنوان مثال مرغ از کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان افزایش یافت و مردم با وجود مشکلات اقتصادی که دارند به نحوی با این مسئله کنار آمده‌اند در بحث دارو هم به همین منوال است،فردی که توانایی خرید دارو را دارد می‌خرد و فرد دیگر که نمی‌تواند هزینه‌ها را پرداخت کند از خرید دارو هرچند برای او حیاتی باشد صرف نظر می‌کند.

این داروخانه‌دار در پاسخ به این سوال که آیا سهمیه بندی دارویی برای داروها وجود دارد یا خیر می‌گوید: در گذشته داروی وارفارین بسیار زیاد بود و افراد می‌توانستند با نسخه یا بدون نسخه براساس نیاز خود آن را تامین کنند.

تهیه دارو برای بیمار با مشکل مواجه است

وی ادامه می‌دهد: وارفارین جلوی لخته‌شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی پیشگیری و در مواردی که احتمال ترومبوز یا آمبولی عروقی بالا است همچون جراحی قلب باز، سکته مغزی و … مصرف می‌شود.

این داروخانه‌دار می‌افزاید: وارفارین اکنون فقط با ارائه نسخه پزشک و تنها در یک جعبه ۱۰۰ تایی به بیمار داده می‌شود بنابراین اگر بیمار بخواهد دوباره دارو را تهیه کند با توجه به اینکه وارفارین مصرف روزانه برخی بیماران تا آخر عمر آنها محسوب می‌شود باید هربار به پزشک مراجعه و نسخه دریافت کند تا داروخانه دارو را به آنها ارائه دهد.

وی یادآور می‌شود: وارفارین خوشبختانه افزایش قیمتی نداشته است و همان ۱۵ یا ۱۶ هزارتومان به بیمار ارائه داده می‌شود و تنها مشکل بیماران جهت فراهم کردن این دارو مراجعه به پزشک جهت دریافت نسخه است که این مسئله موجب افزایش هزینه‌های اضافه برای بیماران می‌شود.

مسئولان گمان نمی‌کردند با کمبود دارویی مواجه شویم

دکتر محمدرضا شانه‌ساز، رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در ارتباط با مشکلات دارویی پیش آمده می‌گوید: مسئولان تا دیر نشده باید نسبت به رفع مشکلات موجود در صنعت داروسازی اقدام کنند زیرا بروز کمبود دارویی حادثه ساز خواهد شد.

وی می‌افزاید: مسئولان رده بالا در سال گذشته باور نمی‌کردند که با کمبود دارو مواجه شویم و این در حالی است که اولویت‌های فعلی آنها بر مسائلی همچون اصلاح آیین نامه‌های داروخانه‌ها قرار گرفته است، در حالی‌که برای تاسیس داروخانه های جدید ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. ما باید بر اساس یک سیاست انقباضی عمل کنیم تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.

کاهش تولید داروهای داخلی با سوءمدیریت وزارت بهداشت

دکتر محمد رضا دری، دبیر انجمن داروسازان تهران در این باره با اشاره به اینکه سوء مدیریت وزارت بهداشت موجب کاهش تولید داروهای داخلی شده است، می‌افزاید: تاثیر هر سیاستی باید در طولانی مدت باشد و اگر قرار باشد در زمان کوتاهی تغییر کند به شدت نظام دارویی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه بلاتکلیفی دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مورد دارو مشخص نیست، می‌افزاید: باید سیاست‌گذاری طولانی مدت در این زمینه وجود داشته باشد. چرا که هر ماه این سیاست‌ها دستخوش تغییر می‌شود و این مسئله تولیدکنندگان و وارد کنندگان دارو را دچار مشکل می‌کند که به تبع آن  مردم و بیماران به دلیل سیاست‌های اشتباه بیشترین آسیب را می‌بینند.

به گزارش طبنا، در حالیکه  اوضاع کشورمان به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا در شرایط سختی به سر می‌برد و این امر در جنبه‌های مختلف زندگی مردم نمایان شده است مسئولان وزارت بهداشت بارها اعلام کرده‌اند که مشکلی بابت تامین داروی بیماران و افزایش قیمت دارو وجود ندارد و مردم نگران این موضوع نباشند،‌ اما از آنجا که مسائل دارویی امری حیاتی است،‌نمی‌توان به آن نگاهی اجمالی داشت و ضروری است که مسئولان حوزه بهداشت  با توجه به شرایط به وجود آمده بیش از پیش  به فکر چاره‌جویی برای کمک به آلام بیماران باشند  ا بیماران علاوه بر تحمل درد و رنج بیماری، در سطح داروخانه‌های شهر نیز به دنبال پیدا کردن داروهای خود سرگردان نشوند  و یا در شرایطی قرار نگیرند که پس از پیدا کردن داروها به علت افزایش قیمت توانایی خرید آن را نداشته باشند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of