۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی:بخش های کار درمانی محجوب ترین بخش بیمارستان های روانپزشکی هستند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی  کشور با انتقاد از وزارت بهداشت  در مورد عدم توجه به سلامت روان گفت:بخش های کار درمانی محجوب ترین بخش بیمارستان های روانپزشکی هستند.

به گزارش خبرنگاربهداشت و درمان خبرگزاری سلامت حسین نحوی نژاد در مراسم افتتاحیه مرکز روزانه  آموزش وتوانبخشی بیماران  روانی مزمن" احباء" با اشاره به اینکه بیماران روانی  مزمن بدلیل شدت بیماری از زندگی  عادی منفک می شوند گفت:این موضوع باعث می شود که این افراد با مشکلات جدی  در زندگی روزمره خود مواجه باشند

وی با بیان اینکه وظیفه ساماندهی بیماران روانی مزمن در برنامه چهارم توسعه به عهده بهزیستی گذاشته شد تاکید کرد:در حال حاضر ۱۰۰ هزار بیمار روانی به همراه خانواده هایشان   در ۲۵۰ مرکز خدمات روزانه،شبانه ، خدمات رفاهی و مددکاری و غیره زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی ادامه داد: مرکز روزانه  آموزش وتوانبخشی بیماران  روانی مزمن "احباء" با همکاری مشترک  سازمان بهزیستی، نهاد های اجتماعی و بخش خصوصی فعال در حوزه بیماران "اسکیزوفرنی" امروز افتتاح شد تا در حوزه پاسخگویی به سوالات، مشاوره،پایش سلامت،وضعیت رفتاری،حرفه آموزی فعالیت و زمینه بازگشت این افراد را به جامعه محیا کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ هزار بیمار روانی در مراکز شبانه روزی به سر می برند گفت:متوسط هزینه نگه داری  از هر یک از این بیماران ۶ میلیون ریال است که بخشی از این از سوی یارانه دولتی و بخشی دیگر از طرف خانواده ها تقبل می شود.

نحوی نژاد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات  در حوزه بیماران مزمن روانی این است که  وزارت بهداشت،جسمی است گفت: متاسفانه وزارت بهداشت تنها به بعد سلامت جسمانی توجه کرده و از بعد بهداشت روان غافل است.

وی با ابراز تاسف از اینکه بخش های کار درمانی حتی بهترین بیمارستان های روانپزشکی محجوب ترین بخش است،خاطر نشان کرد: در بسیاری از بیمارستانهای روانپزشکی پرستاران در قفس هستند تا بیمار با آنها سرکار نداشته باشد

بیمه های ما آفتاب خرج لحیم هستند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی  تصریح کرد:بیمه های ما پیشگیری محور نبوده و بیشتر بیمه های ما آفتاب خرج لحیم هستند.،در حالی که با یک تست غربالگری ساده می توان از هزینه های درمانی نجومی پیشگیری کرداما این موضوع محقق نمی شود.

وی با تاکید براینکه نیاز مردم به خدمات غربالگری جدی است تصریح کرد: قطعا بیماری های مزمن نیز  به همین صورت است،باید در مدارس،ادارات،کارخانه ها،کارگاه ها و …. تست های حساس به اختلالات  رفتار گرفته شود تا با تشخیص به موقع سریعتر ومفید تر به این افراد خدمات متناسب ارائه کرد.

کدخبرنگار۴۱۰۶۰۰

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments