Wednesday 3 June 2020 | چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
بازدید: 231

معافیت ۶۰۰ شرکت دریافت کننده ارز دولتی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، سید محمد علوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود: این موضوع را به همه مراجع قانونی منعکس کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم.

وی به برخی از سازوکارهای مبارزه با فساد و پیشگیری از آن اشاره و اضافه کرد: اکنون ما فقط با مفسد مبارزه می‌کنیم در حالی که مفسدان در حال تکثیر هستند و باید با فساد مبارزه کرد .

علوی با اشاره به اینکه در زمینه شفافیت مالی قوانین زیادی داریم، گفت: متاسفانه کسی به این قوانین توجه نمی‌کند و قانون‌ها را بد می‌نویسیم و ضمانت اجرای لازم را هم ندارند.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی‌ ایران با بیان اینکه باید قانون‌های مبارزه با فساد و پولشویی داشته باشیم، تاکید کرد: قوانین باید مستحکم باشند و ضمانت اجرایی داشته باشند.

علوی با اشاره به تصویب آیین نامه افزایش راهکارهای تقویت حسابرسی و ضمانت اجرایی حسابرسی مصوب هیات وزیران در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ گفت: در این آئین‌نامه قید شده است که هر گونه تخصیص ارز و تسهیلات ریالی باید صورت‌های مالی حسابرسی شده داشته باشند.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی‌ ایران گفت: سیستم و سامانه‌های ما جزیره‌ای است و دستگاه‌ها، اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک نمی‌گذارند و با این روش به نتیجه نمی‌رسیم.

علوی افزود: در کشور ما حدود ۶۵۰ هزار شخصیت حقوقی داریم که از دیدگاه مرجع ثبت شرکت‌ها، فعال هستند اما سازمان مالیاتی اظهار می‌کند حدود ۳۰۰ هزار اظهار نامه مالیاتی دریافت می‌کند. از این تعداد حدود ۵ درصد آن یعنی حدود ۱۵ هزار شرکت را حسابرسی می‌کنیم که شاخص فوق العاده پایینی برای شفافیت و پاسخگویی است. مبارزه با فساد نباید دست‌آویز تسویه حساب‌های سیاسی قرار گیرد زیرا در این صورت مبارزه به حاشیه رانده می‌شود. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of