Sunday 20 October 2019 | یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
بازدید: 245

مصرف فست‌فود عاملی برای بروز سکته در جوان‌ها

دکتر محمدرضا قینی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) درباره علت سکته‌های مغزی و قلبی در نسل جوان اظهار کرد: رعایت نکردن اصول صحیح تغذیه و استفاده از فست‌فودها، چربی‌ها، استعمال دخانیات قند و شکر افراد را مستعد ابتلا به دیابت و فشار خون بالا قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کم‌تحرکی و بی‌تحرکی افراد را مستعد ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی قرار می‌دهد، افزود: فشار خون بالا و چاقی بیش از حد دو نشانه شایع از احتمال ابتلا به سکته‌های قلبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: زمانی که فرد سکته می‌کند، دچار حالت تهوع می‌شود، چشمانش تار می‌بیند و توانایی حرکت دستان خود را ندارد؛ البته این نشانه‌ها در افراد متفاوت است.

قینی تاکید کرد: علائم هشدار دهنده زمانی به وجود می‌آید که فرد یک مشکل عصبی کوتاه مدت پیدا کند به طور مثال دستش برای مدت زمان کوتاهی خواب برود یا چشمانش تار شوند که نشان می‌دهد رگی تنگ شده است  و برخی از مردم این علامت‌ها را نادیده می‌گیرند در صورتی که علائم هشداری مبنی بر این است که سکته هر زمانی ممکن است به وجود آید.

وی خاطر نشان کرد: بیماران دچار سکته قلبی در حین درمان، رگ آنها باز می‌شود بنابراین ممکن است این لخته از دیواره جدا و به سمت مغز آنها حرکت کند و دچار سکته مغزی شوند البته این مسئله از هر هزار  نفر برای یک نفر در زمان درمان به وجود می‌آید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  یادآور شد: پس از وقوع سکته در هر دقیقه، دو میلیون سلول از بین می‌رود لذا درمان به موقع این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of