۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸

مشکلات اختلالات خواب را بشناسید

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر مجتبی ملکی دلارستاقی در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی جراحان گوش گلو بینی و سر و گردن اظهار کرد: این کنگره دارای هشت محور اصلی شامل اتولوژی و قاعده جمجمه، رینولوژی و قاعده جمجمه، رینوپلاستی، جراحی پلاستیک صورت، گوش و حلق و بینی اطفال، بیماری‌های حنجره، اختلالات خواب و جراحی سر و گردن است.

وی با اشاره به اینکه این کنگره ۶ تا ۹ آذرماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود، گفت: هر کدام از این هشت محور مطرح شده دارای کمیته علمی جداگانه است که عهده دار برنامه‌ریزی سخنرانی‌ها و سایر مطالب مربوط به آن شاخه می‌باشند. سخنرانی‌های آفلاین و آنلاین وآموزش تکنیک‌های نوین جراحی‌های پایه و پیشرفته به شکل فیلم نیز از برنامه‌های عمده این کنگره خواهد بود.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن در ارتباط با محور خواب در این کنگره بیان کرد: اختلالات خواب حوزه وسیعی را شامل می‌شوند که مرتبط با رشته‌های تخصصی مختلفی همچون جراحی گوش، حلق و بینی، جراحی فک و صورت، روانپزشکی، طب داخلی، توانبخشی، طب کار و … است. بهترین نتایج درمانی، زمانی حاصل می‌شوند که نگاهی جامع و چندجانبه به این مشکلات داشته باشیم و زمانی که اختلال خواب به علت انسداد مسیر تنفس باشد نقش متخصصین گوش، گلو و بینی در سیر درمان، بارزتر خواهد شد.

ملکی دلارستاقی با اشاره به اینکه اختلالات خواب می‌تواند سبب خواب آلودگی در طول روز، کاهش کارآیی افراد، اختلالات رفتاری، اختلال در حافظه و تمرکز، عوارض قلبی – عروقی، سکته‌های مغزی وحتی افزایش بروز تصادفات رانندگی شوند و نباید صرفا به عنوان مزاحمت صوتی برای اطرافیان به این مشکلات نگریست عنوان کرد: افراد دچار اختلال خواب معمولا با شکایت از خرخر و قطع تنفس در زمان خواب به متخصصین گوش، گلو و بینی یا به کلینیک‌های خواب مراجعه می‌کنند. بهترین حالت این است که تست خواب برای آنها انجام گیرد تا علت خرخر و شدت آن مشخص شود. درصورتی که این مسئله ناشی از انسداد مسیر تنفس باشد جراحان گوش و حلق و بینی قادر خواهند بود بر اساس مقدار و شدت مشکل و نیز با توجه به معاینات خودشان و نیز بهره‌مندی از روش‌های تشخیصی اندوسکوپی در حین خواب مصنوعی، روش‌های جراحی یا غیرجراحی مختلفی را به بیماران پیشنهاد ‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: گاهی برای درمان مشکلات خواب و اختلالات آن از برخی روش‌های غیرجراحی هم استفاده می‌شود که به جز انواعی خاص از پروتزهای دندانی و نیز برخی دستگاه‌های مشابه سیستم تنفس مصنوعی که کارآیی آنها از لحاظ علمی ثابت شده و در بیشتر موارد، بر جراحی نیز مقدم هستند سایر وسایل موجود در بازار، بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارند. بنابراین به افراد دارای مشکل خرخر توصیه می‌شود که در قدم اول برای درمان این مسئله به کلینیک‌های خواب یا متخصصین گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا مشکل آنها را به دقت بررسی و درمان کنند.

ملکی دلارستاقی گفت: شاخه جراحی‌های سروگردن شامل جراحی توده‌های خوش خیم و بدخیم تیرویید، توده‌های خوش خیم و بدخیم غدد بزاقی، سرطان‌های فضای دهان و حلق نیز به چندین علت در سالهای اخیر از سوی جراحان گوش، گلو و بینی و به ویژه فارغ‌التحصیلان جوانتر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. پیچیدگی ساختاری و ظرافت موجود در این بخش بدن از یک سو و پیشرفت‌های عمده ای که در سال‌های اخیر در زمینه نحوه درمان تومورها همراه با حفظ عملکرد ارگان و نیز نحوه بازسازی با پیوندهای آزاد بافتی از سوی دیگر ایجاد شده است و نیز افزایش سن متوسط جامعه که با افزایش بروز سرطان‌های سروگردن همراه خواهد بود موجب گشته تمایل به کار در این شاخه در میان متخصصین گوش، گلو و بینی افزایش یابد تا علاوه بر رفع نیاز جامعه، زندگی طولانی‌تر و با کیفیت بهتری برای این گروه از بیماران فراهم کنند. شیوع بالای رفتارهای پرخطری همانند مصرف بالای دخانیات و الکل که متاسفانه در بین جوانان، روز به روز فراگیرتر می‌شود در کنار هشدارهایی مبنی بر سونامی سرطان در سال‌های آینده که مکررا از سوی مراکز آماری کشور ابراز می‌شوند، لزوم توجه هر چه بیشتر به این شاخه را در سیاست گذاری‌های کلان رشته گوش، گلو و بینی را نیز ضروری‌تر می‌سازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در این کنگره تلاش کردیم توانایی‌های موجود در دانشگاه‌های بزرگ کشور در زمینه جراحی‌های سروگردن را به همکارانی که از سراسر ایران در این همایش شرکت می‌کنند معرفی کنیم تا بتوانیم با ایجاد همکاری‌های بین مراکز دانشگاهی و با گسترش علمی این شاخه، سیرپیشرفت این بخش از رشته گوش، گلو و بینی را در آینده تسریع نماییم.

گفتنی است؛ شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن، ۶ تا ۹ آذرماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایتwww.Ent2018.com  مراجعه کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of