شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
بازدید: 127

مسکن را برای کم درآمدها افزایش دهیم

به گزارش خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)، پیروز حناچی با بیان اینکه در قانون اساسی، شوراها به عنوان رکن چهارم کشور دیده شده اند، اظهار کرد: دلیل این ادعا ظرفیتی دیده شده در قانون اساسی برای شورای عالی استان ها است.

وی افزود: اگرچه شوراها وشورای عالی استان ها به عنوان یک رکن در نظام قانون اساسی دیده شده اند اما کمتر از ظرفیت های خود استفاده کرده اند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه تا اواخر دهه ۳۰، شهر بالای یک میلیون نفر نداشتیم گفت: قوانین شهرداری ها که حوزه مدیریتی شهرداری ها را تعیین می‌کند ۵۰ بند دارد که عمدتا مربوط به همان دهه های ۳۰ است.

حناچی با تاکید بر اینکه پدیده کلانشهری در نظام‌قانون گذاری دیده نشده است، افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا قوانین خاص برای کلانشهرها وجود دارد اما این موضوع در ایران مغفول مانده است. باید جهت گیری عمومی‌داشته باشیم ‌و قوانین متناسب با حوزه مدیریت شهری تدوین کنیم.

وی با اشاره به طرح های جامع در کشور تصریح کرد: سرانه ها در ساخت و ساز باید متناسب با ظرفیت ها باشد، اگر اضافه بر محدوده طرح جامع ساخت و ساز انجام دهیم به مشکلی به مشکلات شهر اضافه می‌کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه شهرها از محل فروش فضاهای کالبدی اداره می‌شوند، تاکید کرد: در بررسی های انجام شده ۱۰ کلانشهر مشخص شد که میزان وابستگی به بودجه ساخت و ساز و صدور پروانه ۷۵ درصد است.

حناچی در ادامه با تاکید بر اینکه در نحوه اداره شهرها دچار چرخه باطل شده ایم، گفت: در این ‌چرخه کیفیت به شهرها باز نمی‌گردد مگر اینکه دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و درآمد پایدار در مجلس به نتیجه برسد و از این طریق بتوانیم هزینه جاری شهرداری ها را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: نابخردانه‌ترین روش برای اداره شهر فروش فضاهای شهری برای تامین هزینه‌های جاری است، ما در ابتدا باید یک جوالدوز به خود بزنیم و بعد به دیگران سوزن بزنیم، دلیل ندارد شهر را بفروشیم و به کارمندان حقوق بدهیم.

شهردار تهران تاکید کرد: تغییر نگاه با تلاش و استمرار حرکت محقق خواهد شد اگرچه این تغییر رویکرد تبعاتی دارد اما قطعا شکل عمرانی شهرها را تغییر می‌دهد.

حناچی با بیان اینکه اصلی ترین سرمایه در همه مدیریت های شهری تغییر فضاهای عمومی‌شهر و موضوع مسکن است، گفت: باید شرایط زندگی بهتر در شهرها را فراهم و مسکن را برای کم درآمدها افزایش دهیم چراکه این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مسکن از یک موضوع اجتماعی ساده به یک موضوع اجتماعی و امنیتی تبدیل شده و سهم آن در سبد خانوار افزایش چشم گیری داشته اشت. باید برای کم درآمدها به صورت ویژه عمل کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه مسکن مهر فرصت استثنایی برای خانه دار شدن کم درآمدها بود، یادآور شدد در این مقیاس، دولت به مسکن کم درآمدها توجه کرد به همین منظور نباید آن را رها کنیم. در بازبینی بایستی این ماموریت برای شهرداری‌ها هم باشد.

حناچی تصریح کرد: سه پدیده تمرکز زایی، خروج صنعت از شهرها و توسعه بخش خصوصی باعث گسترش کیفیت در شهرها شده است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of