Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
بازدید: 320

مرگ ۲۰۰۰ نفر به علت سوختگی در سال/ بیمه‌ها پانسمان‌های سوختگی را پوشش نمی‌دهند

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر محمدجواد فاطمی در  نشست خبری که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی در بیمارستان حضرت فاطمه(س) برگزار شد، اظهار کرد: انجمن حمایت از بیماران سوخته با همکاری وزارت بهداشت تلاش کرده تا در جهت پیشگیری از سوختگی اقدامات موثری انجام دهد و بر همین اساس اول دی‌ را روز ملی پیشگیری از سوختگی مصوب کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی این روز در تقویم ثبت ملی خواهد شد.

وی با بیان اینکه انواع سوختگی انواع مختلف شیمیایی، الکتریکی، سوختگی با مایعات داغ و اشعه ایکس را شامل می‌شود، افزود: سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است و حتی کشور ما نسبت به کشورهای هم سطح اجتماعی و اقتصادی سوختگی در آن بیشتر رخ می‌دهد.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته عنوان کرد: سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در سال سوختگی جدی دارند همچنین ۲۲ تا ۲۸ هزار نفر نیز به همین علت در مراکز درمانی بستری می‌شوند  که ۲ هزار نفر از آنها در سال به جان خود را از دست می‌دهند چراکه  در زمینه پیشگیری، درمان، بازتوانی و حمایت از بیماران سوخته مشکلات جدی داریم و امیدواریم اقدامات مؤثر در این زمینه انجام گیرد.

فاطمی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۵ مرکز سوختگی در سراسر کشور به صورت بخش و بیمارستان داریم، افزود: تعداد  تخت‌های مربوط به بستری سوختگی یک سوم مورد نیاز است و امیدواریم با راه‌اندازی مراکز جدید وضعیت بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه سوختگی هزینه بالایی دارد، ادامه داد: به همین علت بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی تمایل به راه‌اندازی این مراکز ندارند، همچنین به همین علت بیمارستان‌های خصوصی بخش سوختگی در تهران ندارند و متأسفانه اکثر افراد دچار حادثه سوختگی از قشر ضعیف جامعه هستند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته گفت: وضع سوختگی از لحاظ درمان در کشور ما با مشکل مواجه است و متأسفانه در انواع پانسمان جدید و جایگزین پوست با مشکل همراه هستیم که هزینه بالا و نبود تکنولوژی‌ دلیل این مسئله است که البته دانشمندان ایرانی تلاش می‌کنند به این مبحث ورود یابند و موفقیت‌هایی را شاهد خواهیم بود.

فاطمی افزود: بیمه‌ها پانسمان‌های سوختگی را پوشش نمی‌دهند و امروز از درمان‌های سنتی و تاریخ گذشته استفاده می‌شود که این مسئله سبب می‌شود مرگ و میر ناشی از سوختگی بیشتر از حد عادی باشد و درمان نیز با عوارض همراه شود.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته  گفت: طرح تحول سلامت برای پوشش بهتر پانسمان‌های سوختگی و کاهش مرگ و میر کمک بسیار کرد و امیدواریم با بیمه شدن این مسئله ماندگاری بیشتری را در زمینه‌ حمایت‌های لازم شاهد باشیم. البته در درمان سوختگی به طرف جلو حرکت کرده ولی حرکت تدریجی است و امیدواریم فعالیت‌ها سریع‌تر انجام شود.

فاطمی با اشاره به اینکه اغلب اماکن عمومی تهران ناایمن هستند گفت: بر اساس گزارش‌های اعلام شده توسط سازمان نوسازی مدارس، حدود ۳۵ هزار کلاس درس دارای سیستم گرمایشی غیر استاندارد در کشور داریم که به نوعی مدرسه شین‌آباد بالقوه هستند و باید پیشگیری‌های لازم در این زمینه انجام گیرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of