Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
بازدید: 311

مراقبت درست سالمندان را از ابتلا به آلزایمر دور می‌کند

دکتر احمد دلبری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: از آنجا که بیماری آلزایمر، درمان مشخصی نداشته و ماهیت ناتوان کننده‌ای دارد، سطح وابستگی‌ بیماران به مراقبین به تدریج افزایش یافته، بار مراقبتی و سطوح بالای استرس خستگی، عصبانیت و آزردگی مراقبین را در پی دارد.

وی ادامه داد: از طرفی مراقبت از والدین مبتلا به آلزایمر وظیفه‌ای سخت و طاقت فرسا است و خانواده‌ها با مشکلات فراوانی دست بـه گریبان هستند.  آشنایی با اصول مراقبت صحیح از بیماران مبتلا به آلزایمر نقش بسزایی در کاهش استرس مراقبان و تسهیل فرایند مراقبت خواهد داشت.

دلبری تصریح کرد: مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر از سخت ترین، صدمه زننده ترین و چالش بر انگیزترین نوع مراقبت‌هاست و فرسودگی ناشی از نگهداری این بیماران، از مراقبت سایر بیماران مبتلا به اختلالات مزمن بیشتر است. به همین دلیل مراقبان خانگی بیماران آلزایمری را «بیماران مخفی» دانسته و این افراد را در معرض ابتلا به اختلالات جسمی روانی و اجتماعی بیشماری معرفی کرده‌اند.

این دکتری تخصصی طب سالمندان و عضو هیات علمی‌دانشگاه اضافه کرد: اگر چند شب بی‌خوابی یا کم‌خوابی را تجربه کرده باشید، حتما به این حرف اعتقاد خواهید داشت که هیچ چیز نمی‌تواند جای یک خواب راحت را بگیرد ولی متاسفانه با افزایش سن، خواب آدمی دچار یک سری اختلالات می‌شود که حتما باید راه علاجی برای آن پیدا کرد.

وی معتقد است: بی‌خوابی یکی از شایع‌ترین مشکلات سالمندان است که تقریبا بیش از ۵۰ درصد از افراد در دوران بازنشستگی و سالمندی با این مشکل روبه‌رو هستند. در واقع بی‌خوابی، علامت و نشانه‌ای است که عدم درمان آن ممکن است مشکلاتی برای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در دوران سالمندی ایجاد کند یا به افسردگی منتهی شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of