Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
بازدید: 205

مراجعه ۵ هزار بیمار مبتلا به ایدز از میان ۲۰ هزار بیمار شناسایی شده

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، فرید براتی در نشست تخصصی حمایت‌های روانی اجتماعی از افراد مبتلا به ایدز گفت: در برنامه کشوری کنترل ایدز نحوه خدمت رسانی و اینکه چه کسانی باید مورد حمایت قرار بگیرند و منابع این برنامه از طریق چه اعتباراتی تامین شود، مشخص شده اما متاسفانه هیچ وقت اعتبارات به خوبی داده نشده است.

وی ادامه داد: در این برنامه آمده که حمایت از بیماران مبتلا از طریق بهزیستی و بخش غیردولتی که همان باشگاه‌های مثبت هستند انجام شود.

براتی با تاکید بر اینکه خدمات ارائه شده به بیماران مبتلا به ایدز باید جامع باشند، گفت: فقط بحث آزمایش یا گرانی آنها نیست باید فعالیت‌های فرهنگی و جامعی در نحوه ارائه خدمات دیده شود. به طوری که در برنامه چهارم استراتژی ایدز بندهایی به عنوان فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دیده شده‌اند.

رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور ادامه داد:‌ امسال بودجه بهزیستی در بحث ایدز ۵۰ میلیارد تومان دیده شده اما می‌گویند بروید و خودتان آن را بگیرید در حالی که بهزیستی متولی ایدز نیست و فقط کمک می‌کند.

براتی گفت: تا سال گذشته که سال سوم برنامه چهارم استراتژیک ایدز را داشته‌ایم، میزان اعتبارات بهزیستی ۳ میلیارد بوده و با این رقم باید چه کنیم.

وی با انتقاد از موازی کاری دستگاه‌های متولی در بحث ایدز گفت: یک هفته است که اتوبوس ایدز از سوی بهزیستی در تهران فعالیت می‌کند و قرار است در مناطق شلوغ و پرتردد باشد اما هیچ گونه اطلاع رسانی از آن نشده و شهرداری می‌گوید اتوبوس ایدز به راه انداخته است.

رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور گفت: در بحث فعالیت باشگاه‌های مثبت ابتدا به من گفتند که تکلیف این باشگاه‌ها را مشخص کنیم و نباید مجوز از وزارت بهداشت و بهزیستی داشته باشد در نتیجه وزارت بهداشت اعلام کرد برای ما سخت است و ما نمی‌خواهیم آن را داشته باشیم در حالی که علت واگذاری آنها نبود بودجه بوده است.

براتی گفت: کلاه دیگری که بر سرم رفته این است که برنامه استراتژیک را به درستی بررسی نکرده‌ایم و اعتبارات لازم را نگرفته‌ایم، امسال باید ۵۰ میلیارد می‌دادند در حالی که این اعتبار در سال ۹۳ دیده و تعیین شده، زمانی که نه تورمی به این شکل بوده و نه گرانی.

وی ادامه داد: در برنامه استراتژیک ایدز گفته شده که باید امسال به ۴ هزار و ۵۰۰ بیمار خدمات می‌دادیم که اکنون ۴ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پوشش هستند و باید سال آینده به ۵ هزار نفر خدمات دهیم در حالی که اعتبارمان خیلی کم است.

رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: ۲۰ هزار بیمار مبتلا به ویروس ایدز شناخته شده اما فقط ۵ یا ۶ هزار نفر فقط برای دریافت خدمات به بهزیستی مراجعه کرده‌اند. اینها افرادی هستند که به شدت نیازمندند و توان پرداخت هزینه‌های خود را ندارند.

براتی گفت: باید این تعداد را اولویت قرار دهیم و خدمات جامعی به بیمار و خانواده‌اش ارائه دهیم. باید کاری جدی کرد اما با بودجه قطره چکانی نمی‌توان حمایت خوبی از بیماران داشت.

وی در پایان گفت: اجازه نمی‌دهیم باشگاه‌های مثبت ایدز تعطیل شود اما دست ما هم بسته است و تلاش می‌کنیم با این وجود خدمات بیشتری را به بیماران نیازمند بدهیم. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of