۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱

ما هیچ طرحی را زمین نخواهیم گذاشت/ دیوارهای بتنی بین دانشگاه و مردم را برداریم/ با مجلس اهل تعامل هستم

به گزارش خبرنگار پارلمانی طبنا (خبرگزاری سلامت)، صبح امروز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه، سعید نمکی در مجلس شورای اسلامی جهت دفاع از برنامه‌های خود حاضر شد.

نمکی در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یاد شهدا گفت: از همه فراکسیون‌هایی که از بنده حمایت کردند، تشکر می‌کنم و شکر گزاری می‌کنم که بعد از سال‌ها خدا این لطف را به من کرد که از طرف رئیس جمهور به مجلس و خانه ملت جهت وزارت بهداشت معرفی کند. از موافقین و مخالفین که به بنده نیز تذکر دادند، تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه اولین سوال این است که طرح تحول سلامت به کجا خواهد رسید، اظهار کرد: از افرادی که پس از انقلاب برای توسعه شاخص‌های سلامت تلاش کردند سپاسگزاری می‌کنم. طرح تحول سلامت توانست مشکلات خاصی را از دوش مردم بردارد و بنده به عنوان کسی که در سازمان برنامه و بودجه منابع مالی این طرح را هدایت می‌کردم به عنوان فرد معتقد به این طرح به طور قطع نقاط قوت طرح را بیش از پیش به پیش خواهم برد.

بسته‌های حمایتی از بیماران خاص

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به هزینه‌های کمرشکن درمانی گفت: بسته‌های حمایتی از بیماران برای کاهش هزینه‌های کمرشکن به ویژه هزینه‌های بستری، حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم از حمایت‌های بی‌دریغی است که در طرح ادامه خواهیم داد. البته طرح دارای نقصان‌هایی بود که همه به آن واقف هستیم و باید به جنبه‌های اقتصادی طرح با نگاهی کارشناسانه‌تر به واکاوی بپردازیم. تلاش خواهیم کرد طرح را به گونه‌ای پیش ببریم که متخصصان اقتصاد سلامت نیز آن را بپذیرند، با اجرای قوانین بالادستی به ویژه قانون برنامه پنجم که مغفول ماند و تکالیفی که در برنامه ششم به دوش ما گذاشتید مانند تدوین راهنماهای بالینی، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و به ویژه از همه مهم‌تر پرونده الکترونیک سلامت و همچنین موردی که نظام مالی پرداخت نوین است.

پر کردن فاصله طبقاتی بین پزشک و پرستار

نمکی با اشاره به مرتفع کردن فاصله طبقاتی پرداختی در نظام پرداخت بین پزشک و پرستار اظهار کرد: در این نظام مالی فاصله طبقاتی پرداختی در نظام پرداخت بین پزشک و پرستار مرتفع خواهد شد، آنچه که در زمان وزارت قاضی زاده‌هاشمی به عنوان مصوبات تاسیس و ایجاد زیرساخت‌ها اعم از بیمارستانی، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور بوده، چک‌های تضمینی معتبری است که در تمام شعب ما قابل خرج کردن است و به گونه‌ای هیچ مصوبه‌ای را زمین نخواهم گذاشت و تمامی پروژه‌ها را به اتمام خواهیم رساند.

وی در ادامه سخنان خود به بخش بهداشت کشور پرداخت و گفت: در بخش بهداشت توانستیم با پنج دلار کودکان را علیه ۶ بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن واکسینه کنیم و کاهش مرگ و میر را به گونه‌ای داشته باشیم که در همان زمان ۲۸ سال پیش که توفیق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت را داشتم به اولین رتبه در ۲۳ کشور شرق مدیترانه نائل شویم اما امروزه بیماری‌های غیرواگیر، قلب و عروقی، دیابت، چاقی، فشار خون، مشکلاتی است که متاسفانه با واکسیناسیون تنها و تنها در وزارت بهداشت نمی‌توان به آن پرداخت امروزه بهداشت سالمندان، افسرده پرهزینه که جوانی نکرده پیر شدند حاشیه شهرها بهداشت روان پریشان مردم و مواردی از این قبیل مشارکت بین بخشی عظیمی را می‌طلبد که امیدواریم بتوان با کمک تمامی بخش‌ها به بحث پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر که نیازمند تغییر شیوه زیست است بپردازیم.

توزیع عادلانه منابع نظام سلامت

نمکی افزود: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قرار گرفتن پزشک، توسعه پزشکی از راه دور با بسته‌های طراحی شده و تقویت مشارکت خیرین و بخش خصوصی از اولویت‌های اولیه ما است زیرا در این سال‌ها متاسفانه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است، با خرید تضمینی خدمات از بخش خصوصی و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندگاری در مناطق محروم از برنامه‌هایی است که دنبال خواهیم کرد. تعریف بسته پایه خدمات منطبق با اقتصادی کشور از برنامه‌ها است و تلاش خواهیم کرد با منطقی کردن هزینه‌ها و بردن در حمایت از خدمات محرومان و نقاط آسیب پذیر وکمتر برخوردار کشور در توزیع منابع در نظام سلامت عادلانه تر رفتار کنیم.

احیای طب سنتی

وی با تاکید بر احیای طب سنتی گفت: احیای طب سنتی منطبق بر شیوه‌های عالمانه و مورد قبول دانشگاهیان کشور از برنامه‌هایی است که دنبال خواهیم کرد، در بخش دارو و تجهیزات پزشکی اولین گامم ایجاد شفافیت در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی کشور است، چرا امروز باید ۹۷ درصد از داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارز ببرد و سه درصد داروی وارداتی حدود ۱.۴ میلیارد دلار؛ به معاونت غذا و دارو در زمان سرپرستی دستور دادم لیست داروهای وارداتی را با تسهیلاتی به صنعت داخل ارائه کنند  تا بتوانند نسبت به تولید دارو اقدام و به فروش برسانند و جای واردکنندگان را که صنعت داخل را لگدمال کرده‌اند بگیریم.

اصلاح نظام نسخه‌نویسی

نمکی در ادامه سخنان گفت: اصلاح نظام نسخه‌نویسی و پرهیز از نوشتن نسخه‌های بیهوده و تلف کردن ارز کشور از مهم‌ترین برنامه‌های من خواهد بود، همچنین تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت‌های دانش بنیان و مساعدت بخش‌های خارج از کشور از برنامه‌های دیگر وزارت بهداشت در دوران تصدی من خواهد بود. در بخش آموزش و پژوهش دستاوردهای بزرگی بعد از انقلاب ایجاد شده است، همچنین تربیت شدگان دانشگاه علوم پزشکی کشور جای طبیبان خارجی در پیش از انقلاب را گرفته‌اند و امروز ما به مراکز ارجاع بیماران خارجی تبدیل شده‌ایم. از طرف دیگر متأسفانه هنوز آموزش‌های ما جامعه محور نیست، در شرایط کنونی مولفه‌های اجتماعی موثر و سلامت بیش از مولفه‌های درون حوزه ما را تهدید می‌کند؛ دانشجوی علوم پزشکی ما در حصار دانشگاه تربیت شده از این رو دیوارهای بتنی میان دانشگاه و مردم باید برداشته شود.

پیش به سوی آموزش جامعه محور

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت آموزش جامعه محور برویم، خاطرنشان کرد: من معتقدم که به جای آموزش بیمارستان محور باید به سمت آموزش جامعه محور برویم، چرا دندانپزشک تا قبل از بیرون آمدن از دانشگاه، هنوز دندان روستاییان شهرستان‌های خود را ندیده است از این رو این مشکل جامعه‌محور بودن نظام آموزشی است. از طرف دیگر ما امروز به جای حکیم تنها طبیب تربیت می‌کنیم و از ظرفیت بی‌بدیل فرهنگ ایرانی در تربیت دانشجو استفاده نکرده‌ایم.

برداشتن دیوارهای بتنی بین دانشگاه و مردم

وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم دیوارهای بتونی بین دانشگاه و مردم را برداریم، افزود: آشنایی با فرهنگ ایران زمین و بزرگان طب این سرزمین و دردهای اجتماعی وظیفه ما در آموزش پزشکی است، از طرف دیگر در شرایط کنونی تحصیلات تکمیلی بیهوده توسعه داده می‌شود و آدم‌هایی که تربیت می‌کنیم به درد نظام ارائه خدمت نمی‌خورند. ما مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌ها را متوقف و به جای آن مقطع دکترا ایجاد کردیم؛ حال کدام یک از این فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به بالای سر بیماران می‌روند. چرا تخت‌های ما در شرایط کنونی خالی از پرستار هستند زیرا آموزشگاه‌های پرستاری را بستیم و کاردان‌های پرستاری را جذب نمی‌کنیم و تنها دکترهایی را می‌گیریم که به درد تحقیق و تدریس می‌خورند.

نمکی گفت: تناسب میان تحصیلات تکمیلی و تحصیلات پایه در شرایط کنونی وجود ندارد؛ همچنین دوره‌های آموزشی طولانی بوده از این رو ما باید بدانیم چه کسی، با چه مهارتی و چه هزینه‌ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمات تربیت می‌کنیم؛ همچنین متأسفانه ما تنها منابع کشور را دور می‌ریزیم. از طرف دیگر در بخش پژوهش گرچه دستاوردهای بزرگ و مهمی داریم اما هنوز در حال مدیریت جزیره‌ای هستیم و تمام مراکز تحقیقاتی ما همه چیز را می‌خواهند بدون اینکه با هم رابطه‌ای داشته باشند. از این رو ما باید سعی کنیم محورهای تحقیقاتی خود را تعریف کنیم تا حاصل این تحقیقات گره‌ای از مشکلات نظام ارائه خدمت حل کند؛ از طرف دیگر گرچه مقاله یک امتیاز در رنکینگ بین‌المللی است اما حاصل تمام تحقیقات، مقاله نیست بلکه باید محصولی ایجاد شود تا به وسیله آن در نظام ارائه خدمت تحول ایجاد کند.

تعامل بیشتر با مجلس

نمکی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های بنده تعامل با نمایندگان مجلس است، گفت:یکی از برنامه‌های من تعامل با نمایندگان مجلس است و حتی در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مشغول به فعالیت بودم همکاری و تعامل خوبی با نمایندگان داشتم زیرا اعتقاد داشتم که احترام به نمایندگان احترام به رأی مردم و احترام به دموکراسی و مردم سالاری دینی است. قبل از آمدنم آنان که به اشرافم به تنگناهای مالی و وضع موجود نظام سلامت آگاه بودند، پرسیدند تو که اوضاع را می‌دانی چرا می‌روی، گفتم می‌روم تا شاید چراغ امید پیرزنی که با شادمانی اسفند دود کرد، هنگامی که کلنگ مرکز سلامت روستا بر زمین خورد، تا بیمار مبتلا به سرطان نیمه شب اندوه دارو نداشته باشد تا به قول رهبر معظم انقلاب بیمار هموطنم در بیمارستان به جز اندوه بیماری غم دیگری نداشته باشد تا سرای محقر خانواده تنکدست برای خرید داروی تقلبی و پرداخت به دلالان بی‌رحم به حراج گذاشته نشود. مرا عشق می‌برد نه به سودای وزارت که سالهاست سودای دنیاطلبی در دلم مرده است.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: عشق خدمت به محرومان و فرودستان در دورترین نقاط کشورم که سال‌ها پیش سروده‌ام البته راهی سخت در پیش دارم پس اگر قبولم کردید رهایم نکنید و تنهایم نگذارید، پیمودن این سنگلاخ بدون مرحمت ویژه الهی و یاری همگان پیمودنی نیست.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of