Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
بازدید: 197

لزوم پرداختن به مسائل بهداشتی کشور در چارچوب قانون/وزیر جدید بهداشت، تفکر بهداشتی دارد

علی نوبخت حقیقی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی طبنا( خبرگزاری سلامت)، درخصوص مسائل بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها که وزیر جدید نیز در برنامه‌هایش به آن پرداخته است، اظهار کرد: علت اینکه فقط به درمان پرداخته می‌شد و بهداشت  کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، به این خاطر بود که قانون اجرا نمی‌شد که مواد ۷۰ تا ۷۱ قانون برنامه ششم، تکلیف را روشن کرده است.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه همه موارد باید در مسیر قانون انجام شود، تصریح کرد:غیر از این باشد بیمه‌ها نیز حق پرداخت ندارند. از این طرف نیز در قانون گفته شده که باید پزشک خانواده، قانون ارجاع، سطح بندی خدمات، پرونده خدمات الکترونیک و گایدلاین‌ها رعایت و اجرا شود.

 

نوبخت با تاکید بر اینکه اگر موارد فوق انجام شود، هم شفاف سازی شده و هم اینکه در منابع صرفه جویی می‌شود، گفت: در همین چند روز اخیر با اطلاعاتی که کسب کرده‌ایم و مطالبی که گفته شد امیدوار کننده بوده است، همچنین در جلسه‌ای که  با معاونین محترم بهداشت و درمان وزارت بهداشت در کمیسیون بهداشت داشتیم و گزارشی که ارائه دادند، همگی متوجه شدند که این وزیر جدید به مسائل بهداشت کشور فکر می‌کند.

 

وی در ادامه افزود: به عنوان مثال با برخی انجمن‌ها تفاهم کرده اند که مثلا در ۳ قلم دارو اگر گایدلاین‌ها رعایت شود، ۱۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی خواهد شد. همچنین در مطالعه‌ای متوجه شدند که دو میلیون و ۵۶۰ هزار نفر همپوشانی داشته‌اند. به عبارتی کافی  است که در وزارت بهداشت، اراده باشد که اگر هم نباشد ما آنها را وادار به این کار می‌کنیم.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: یکی از علت‌هایی که آقای وزیربهداشت سابق  نتوانست دوام بیاورد، این است که دو سال وقت داده بودیم که باید تا پایان امسال تمام زیربناهای قانون رعایت شود که ایشان پاسخی نداشت. ما گفته بودیم که اگر از اول فروردین سال ۹۸ قانون رعایت نشود، به منزله دخل وتصرف در بیت المال است، چرا که  گفته بودیم تا سال دوم برنامه ششم تمام این مسیرهایی که تعیین کرده‌ایم باید انجام شود که هنوز انجام نشده بود، در نتیجه ترجیح دادد اصلا نباشند.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of