Monday 9 December 2019 | دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
بازدید: 237

لاغری و چاقی موضعی معنایی ندارد

دکتر فاطمه میرزائی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: در برخی از تبلیغات داروهای لاغری یا چاقی موضعی معرفی می‌شود که این موضوع باعث شده تا یکی از سوالات رایجی که اکثر مراجعه کننده‌ها در ابتدای رژیم گرفتن می‌پرسند این باشد که آیا امکان دارد صورت‌ یا سایر اندام‌ها در حین کاهش وزن، تغییری نکند؟

وی ادامه داد: در توضیح این موضوع باید به طور قطع باید گفت تا این امروز دارو یا روشی ابداع نشده که بطور موضعی اندام‌های مختلف بدن را چاق یا لاغر کند، طبیعتا هیچ غذای خاصی نیز در این امر موثر نیست.

میرزائی اضافه کرد: اگر عدم تناسب چهره با هیکل‌ ناشی از فرم بدنی‌ باشد که اصطلاحا فرم «گلابی» نامیده می‌شود این موضوع یک الگوی سرشتی محسوب می‌شود که سایز یا پایین‌تنه متفاوت‌تر از بالا تنه بوده و اینگونه افراد علاوه بر بالاتنه ظریف‌تر دارای صورت و چهره لاغرتر و باریک‌تر هستند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: در این صورت باید از افزایش وزن با یک رژیم غذایی متعادل، متنوع و متناسب با سن و وضعیت فیزیولوژیکی‌ جلوگیری کرد چراکه هر چه به وزن فعلی‌ افراد افزود‌ه شود، عدم تناسب بالاتنه و چهره‌ با پایین‌تنه با نمود بیشتری تجلی پیدا می‌کند و به چشم می‌آید.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی و ورزش به صورت هوشمند عمل نمی‌کنند، توضیح داد: در واقع به گونه‌ای نیست که از یک قسمت بدن چربی برداشته شده و در جای دیگر گذاشته شود و در افراد چاقی که قصد لاغری دارند، اگر لاغری صورت رخ بدهد با داشتن یک رژیم متعادل لاغری ایجاد شده در صورت برطرف می‌شود.

میرزائی تاکید کرد: افراد در رابطه با مصرف داروهای چاق کننده صورت نیز توجه داشته باشند که سازندگان این کپسول‌ها عموما ادعا می‌کنند که محتوای داخل این کپسول‌ها گیاهی، و ۱۰۰% بدون عوارض است اما آزمایش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که برخی از این کپسول‌های حاوی استروئید و کورتون هستند که از طریق افزایش نگهداری آب در بدن و بویژه صورت و افزایش سنتز چربی در عموم بدن بویژه صورت عمل می‌کنند. مصرف کورتون‌ها عوارضی همچون کاهش مقاومت بدن، پوکی استخوان، مشکلات چشمی‌ و… را در پی دارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of