Sunday 19 January 2020 | یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
بازدید: 190

قیمت دارو و تجهیزات پزشکی ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: طبق گزارش‌های رسیده، در حال حاضر شرایط نسبت به سال‌‌های گذشته بهتر است و سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز بر مواردی نظیر بهداشت مواد غذایی و محل اسکان نظارت دارند.

حریرچی با بیان این که از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی نیز در مکه و مدینه پیش‌بینی‌های خوبی صورت گرفته است، گفت: به علت گرمای هوا و تراکم زیاد افراد و سخت بودن اعمال حج، احتمال بروز بیماری‌‌های ویروسی وجود دارد و با توجه به سن افراد ممکن است قدرت دفاعی بدن ناخواسته کاهش پیدا کند، بنابراین بهتر است به توصیه‌‌های بهداشتی و درمانی پزشکان و مدیران کاروان‌ها حتما توجه شود.

وی تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی، شست‌ و شوی مکرر دست‌ها، استحمام روزانه، مصرف آب بطری و اجتناب از مصرف غذا در خارج از سیستم ‌آشپزخانه کاروان توسط حاجیان إلزامی است.

حریرچی با بیان این که برای بیمارانی که نیاز به انجام دیالیز دارند، این اقدام درمانی

در شرایط کاملا بهداشتی، مشابه کشور انجام می‌شود و از این بابت هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد، گفت: همچنین در صورت نیاز، تزریق خون به حاجیان در شرایط استاندارد و مناسب انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: با توجه به سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز کافی با نرخ دولتی برای تامین این موارد، خیلی واضح اعلام ‌می‌کنم که قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد و همانطور که اعلام کرده‌ایم، رشد قیمت مجموع سبد دارویی کشور، زیر نرخ تورم و فقط معادل ۹ درصد برای کل سال ۹۷ است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: ۹۸ درصد داروی مصرفی کشور در داخل کشور تولید ‌می‌شود و با تدابیر و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه روزی وزیر بهداشت و خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هم اکنون کمبود دارو مطابق روال چهار سال گذشته و مشابه کشورهای غربی در حد ۱ الی ۱.۵ درصد کل داروی مصرفی کشور است. به همین دلیل تاکید ‌می‌کنم که رسانه‌ها، داروسازان و پزشکان و خصوصا بیماران و مردم، نگران تامین دارو نباشند و جنگ روانی و اقدامات دشمنان را با صلابت شکست دهند.

وی در مورد تعرفه خدمات و میزان حقوق و دستمزد، گفت: روال قانونی تعیین میزان تعرفه و دستمزد برای تمام مشاغل مشخص است و قاعدتا روال تعیین دریافتی‌های پزشکان و پرستاران عزیز و کارکنان حوزه سلامت، مشابه سایر مشاغل نظیر اساتید دانشگاه، کارکنان دولت، کارگران و اصناف مختلف خواهد بود.

حریرچی اظهار داشت:  ازهمه پزشکان، داروسازان، پرستاران و تمام کارکنان حوزه سلامت که علی رغم تاخیر بیش از چندین ماهه در دریافتی کارانه به خدمت شبانه‌روزی به مردم مشغول هستند، کمال تشکر را دارم. همچنین تاکید ‌می‌کنیم که خود جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی مراقب تعداد معدودی افراد متخلف در زمینه تعرفه باشند.

وی  با تاکید بر این که وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌های نظارتی خصوصا در شرایط فعلی به وظایف ذاتی خود در نظارت و برخورد با متخلفین به صورت تشدید یافته عمل خواهند کرد، افزود: از بیماران عزیز و مردم هم ‌می‌خواهم که هرگونه تخلفی اعم از تعرفه‌ای و سایر موارد نظیر کمبود اقلام یا ارجاع به خارج بیمارستان را به شماره ۱۹۰ اعلام کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امسال ٢٢.٩ درصد یعنی یک پنجم ظرفیت‌‌ها در کنکور به علوم تجربی اختصاص دارد و بیش از ۶۳ درصد شرکت کنندگان در رشته‌های علوم تجربی حضور داشتند، گفت: اگر تما‌می ‌داوطلبان کنکور ، انتخاب رشته کنند، در ریاضی ۹۱ هزار نفر و در علوم انسانی ۱۰۴ هزار نفر ظرفیت، خالی خواهد بود و در گروه علوم تجربی ۳۶۶ درصد یعنی بیش از ۳.۵ برابر ظرفیت شرکت کننده در کنکور خواهیم داشت.

وی افزود: علاقه به گروه علوم تجربی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر کاملا امری غیر عادی است و شاید علت این موضوع موقعیت اجتماعی و اشتغال تضمین شده و سطح درآمد باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که فرهنگ عمو‌می ‌جامعه در ایران، دانش آموزان را با تشویق و اجبار به سمت گروه علوم تجربی سوق می‌دهند، افزود: توجه غیرعادی به گروه علوم تجربی علاوه بر محرومیت سایر رشته‌های دانشگاهی، برای حوزه سلامت نیز مشکلاتی ایجاد ‌می‌کند.

وی افزود: افرادی که علاقه یا استعداد یا خصوصیت کافی برای کارهای بهداشتی و درمانی را ندارند، وقتی وارد این حوزه ‌می‌شوند دچار مشکلاتی ‌می‌شوند و برخی از این افراد که در کنکور قبول نمی‌‌شوند، به خارج از کشور مراجعه ‌می‌کنند که برخی از آنها به دانشگاه‌های نامعتبر وارد می‌شوند. علاوه بر این موارد، مشکلات ارز و مشکلات فرهنگی نیز برای آنها به وجود ‌می‌‌آید.

حریرچی تاکید کرد: از تمام خانواده‌‌ها، رسانه‌‌ها، جامعه و همچنین نهادهای فرهنگی کشور ‌می‌خواهیم که به این موضوع توجه کنند و با اطلاع‌ رسانی و مشاوره مناسب، جوانان را به جایگاه درست براساس علاقه‌شان راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of