Saturday 30 May 2020 | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
بازدید: 234

قطری‌ها برای جام جهانی ۲۰۲۲ آماده‌اند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال تمام تلاش خود را برای بهترین میزبانی تاریخ به کار بسته است. از ساخت ورزشگاه‌های زیبا، مدرن و در عین حال دارای اِلمان‌های تاریخی قطر تا آماده کردن زیرساخت‌هایی برای تسهیل در برگزاری این مسابقات. زیرساخت‌هایی همچون کمپ‌های تمرینی، مترو، هتل، اتوبان و مراکز تفریحی و گردشی که می‌تواند به بهتر برگزار شدن جام جهانی کمک کند. اولین تمرین جدی قطری‌ها برای برگزاری مسابقات جام جهانی، فینال امیر کاپ قطر بین تیم‌های السد و الدحیل بود. فینالی که ۲۵ اردیبهشت‌ماه در دومین ورزشگاه به بهره‌برداری رسیده جام جهانی برگزار شد تا آزمون و خطاهای برگزاری یک مسابقه کاملاً رسمی‌با حضور بیشترین تعداد تماشاگر صورت بگیرد.

ورزشگاه میزبان فینال امیر کاپ، الوکره نام داشت که البته پیش از شروع مسابقه توسط شیخ تمیم، امیر قطر به ورزشگاه الجنوب نامگذاری شد. ورزشگاهی که «زها حدید» آرشیتکت و طراح فقید عراقی طراحی شده است. طراح این ورزشگاه سال ۲۰۱۶ از دنیا رفت تا نتواند پایان پروژه ماندگارترین اثر خود را از نزدیک ببیند. با این حال این ورزشگاه که طرحی از قایق‌های ماهیگیری و قدیمی‌مردم الوکره است، در جنوب قطر قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر با مرکز قطر در دوحه فاصله دارد. ورزشگاهی که به همین دلیل توسط امیر قطر به الجنوب تغییر نام داد تا نام آن بیانگر موقعیت مکانی آن باشد.

مترو و اتوبان ۸ باندی راه رسیدن به ورزشگاه

شیخ تمیم، برای رسیدن به ورزشگاه الجنوب تصمیم گرفت با مترو تازه تأسیس قطر خود را به جنوب این کشور برساند. مترویی که یکی از راه‌های رسیدن به ورزشگاه الجنوب خواهد بود و البته در آخرین ایستگاه باید حدود ۴ تا ۵ کیلومتر از مسیر نیز با اتوبوس طی شود. برای رسیدن به این قایق قطری، رانندگی کردن هم چندان سخت نیست. قطری‌ها اتوبانی با ۸ باند (در مجموع ۱۶ باند) را برای رسیدن به این ورزشگاه طراحی کرده‌اند که به مرحله بهره‌برداری رسیده، اما هنوز در بخش‌هایی از این اتوبان کارهای عمرانی صورت می‌گیرد. شاید کمی‌جای سؤال داشته باشد که چه نیازی به اتوبانی با ۸ باند برای میزبانی از جام جهانی بود، اما پاسخ قطری‌ها این بوده که اتوبانی که به بهره‌برداری رسیده، برای استفاده در ۵۰ سال آینده است. با این حال نکته‌ای که در شب برگزاری فینال جام امیر وجود داشت، ترافیکی بود که در راه‌های منتهی به ورزشگاه ایجاد شده بود. ترافیکی که شاید چندان طولانی و سنگین نبود، اما انتظار نمی‌رفت در خروجی اتوبان برای رسیدن به خیابان‌های اصلی ورزشگاه الوکره چنین ترافیکی ایجاد شود. ترافیکی که در نهایت مشخص شد به علت بسته شدن راه توسط پلیس برای ایجاد نشدن ترافیک در اطراف ورزشگاه به اتوبان منتقل شده است که کنترل ترافیک راحت‌تر انجام شود.

سیستم پک‌پارچه خنک کننده داخل ورزشگاه

با این حال پس از رسیدن به ورزشگاه، همه چیز به شکلی ترتیب داده شده که تجمع زیادی در اطراف ورزشگاه وجود نداشته باشد. پارکینگ‌های تعبیه شده، راه‌های ورودی به ورزشگاه و گیت‌هایی که ورود تماشاگران را تسهیل می‌کند تا ورودی به سکوها که پُر و خالی شدن ورزشگاه را سرعت می‌بخشد. با توجه به ساخته شدن ورزشگاه الجنوب از صفر، تکنولوژی یک‌پارچه خنک کننده این ورزشگاه به خوبی سراسر ورزشگاه را به شرایط آب و هوایی مطبوعی می‌رساند. از داخل زمین تا بالاترین نقطه ورزشگاه که به ارتفاع ۵۰ متر می‌رسد، در صورت استفاده از سیستم خنک کننده، درجه برابری خواهند داشت.

آنچه در خصوص ورزشگاه الجنوب بیش از هر چیزی به چشم آمد، زیبایی و طراحی این ورزشگاه بود که حاضران را حسابی به وجد آورد. فرناندو هیرو، سرمربی تیم ملی اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ که میهمان قطری‌ها برای افتتاح این ورزشگاه بود در خصوص ورزشگاه الجنوب گفت: این ورزشگاه خارق‌العاده و شگفت انگیز بود. ورزشگاهی که برای جام جهانی افتتاح شد و از همه نظر فوق العاده بود. مطمئن باشید قطری‌ها میزبانی خوبی برای جام جهانی خواهند بود و بهترین میزبانی را خواهند داشت.(تسنیم)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of