۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲

فعالیت شهرداری در حوزه سلامت باید زیرنظر وزارت بهداشت باشد

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان تهران با اشاره به ضرورت تقویت ارتباط مدیریت شهری پایتخت با وزارت بهداشت و درمان برای رفع مشکلات حوزه سلامت، گفت: شهرداری باید با هماهنگی و تحت تولیت وزارت بهداشت­و‌درمان در حوزه سلامت فعالیت داشته باشد تا علاوه بر هم‌افزایی خدمات با کیفیت‌تر هم به مردم ارایه شود.

به گزارش خبرگزاری سلامت از خانه ملت، محسن علیجانی زمانی با تاکید براینکه هزینه‌کرد۱۵۰ هزار میلیاردی در حوزه سلامت با کارایی پایین به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاه‌هاست، افزود: شهرداری‌ها در کل کشور می‌توانند به امورات فرهنگی و اجتماعی ورود داشته باشند، موضوع سلامت هم یکی از این موضوعات که با همکاری و هماهنگی لازم به طور گسترده می‌توانند کمک وزارت بهداشت و درمان باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شهرداری می‌تواند اراضی لازم در اختیار وزارت بهداشت و درمان برای ساخت بیمارستان‌های جدید قرار دهد، همچنین اراضی را به سازمان تامین اجتماعی برای احداث کیلنیک‌های تخصصی دهند، هم‌اکنون نیز مسئولان وزارت بهداشت و درمان و تامین اجتماعی اعلام کردند که اگر شهرداری اراضی را در اختیارشان قرار دهد، کارهای گسترده‌ای در حوزه سلامت انجام خواهیم داد.

علیجانی با بیان اینکه شهرداری علاوه بر همکاری در بخش درمان، در حوزه پیشگیری نیز می‌تواند همراه وزارت بهداشت و درمان شود، گفت: شهرداری در پیشگیری از سرطان‌ها، آسیب‌ها و بیماری های ناشی آلودگی هوا و غیره با وزارت بهداشت و درمان می‌توانند کارهای مشترکی انجام دهند تا جایی که تغییراتی در سبک زندگی مردم  ایجاد شود.

تحول حوزه سلامت پایتخت با همکاری شهرداری با وزارت بهداشت در حوزه پیشگیری

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد است: شهرداری در حوزه ترویج ورزش همگانی، مقابله با دیابت و فشار خون و نارسایی‌های ریوی ناشی از آلودگی هوا می‌تواند گام‌های اساسی و موثر بردارد، مدیران شهری پایتخت باید با همکاری وزارت بهداشت و درمان و حتی تامین اجتماعی حوزه سلامت در پایتخت را متحول سازند.

وی ادامه داد: شهرداری با ورود به مقابله با آسیب‌های اجتماعی چون کودکان کار، زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست، حاشیه‌نشینی و کمک به اقشار فقیر ساکن در بافت‌های فرسوده و ساماندهی معتادان متجاهر می‌تواند در بهبود حوزه سلامت موثر واقع شود. در این راستا با بهزیستی نیز می‌تواند هم‌راستا شود.

علیجانی یادآور شد: گردش مالی حوزه سلامت در کشور به اضافه پولی که مردم و دستگاه‌ها از منابع عمومی برای حوزه سلامت و بیمه خرج می‌کنند، بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است اما متاسفانه کارایی حوزه سلامت کم شده به نوعی که بخش درمان هنوز با مشکل روبه روست زیرا همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌ها با وزارت بهداشت و درمان وجود ندارد در حالی که همه مجموعه‌ها تحت تولیت واحد وزارت بهداشت و درمان و برنامه جامع باید فعالیت داشته باشند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x