۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲

فعالیت دفاتر تسهیل گری حاشینه نشینان در ۲۲ استان

 

 

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا محبوبی افزود: در بیشتر منابع علمی‌و نظری که در ارتباط با مداخلات در مناطق حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیر رسمی‌شده است، تاکید بر جلب مشارکت‌های ساکنان است، چون اگر بدون جلب ساکنان تلاش کنیم و خدمات به این محلات ببریم نتیجه آن این می‌شود که داریم تشویق به مهاجرت می‌کنیم.

وی ادامه داد: دفاتر تسهیل گری در واقع این رسالت را دارند که بتوانند از طریق جلب مشارکت ساکنان و توانمندکردن آن‌ها در محلات حاشیه نشین را توسعه دهند.

محبوبی گفت: دفاتر تسهیل گری در اصل، خودشان مستقیما خدماتی را داخل محله حاشیه نشین نمی‌برند، بلکه در منطقه حضور پیدا می‌کنند و از طریق شناسایی افراد ذی نفوذ و جریان‌های اجتماعی موجود در آن جا مانند زنان خانه دار و گرو‌های اجتماعی خاص نیازهای مناطق را شناسایی می‌کنند و برنامه برای بهبود مدیریت مناطق و جلب مشارکت ساکنان و دستگاه‌ها را دارند که این موضوع هدف و فلسفه دفاتر تسهیل گری است.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۶ پروژه دفاتر تسهیل گری را در ۱۰استان و در ۱۰۰محله و حدود ۷۰موسسه تسهیل گرشروع کردیم.

معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: برای امسال هم همین ۲۲ استان را در دستور کار داریم و در صدد هستیم که تعداد محلات را افزایش دهیم و در حقیقت به دنبال اجرایی شدن برنامه‌های در نظر گرفته شده در این یکی دو سال اخیر هستیم.

وی اعلام کرد: اولویت برای انتخاب این ۲۲استان نرخ بالای جمعیت حاشیه نشین ساکن در این استان‌ها نسبت به استان‌های دیگر و محروم بودن آن‌ها است و در انتخاب آن‌ها هم بر اساس آمارهای موجود در وازرت راه و شهر سازی عمل کرده ایم. همچنین در این استان‌ها انتخاب محلات نیز براساس نظر اعلام شده و مشورت با استانداری بوده است.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of