Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
بازدید: 247

فریب باکتری روده برای کاهش ریسک حمله قلبی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، نتایج منتشرشده توسط محققان کلینیک کلیولند اوهایو آمریکا نشان می‌دهد برخی ترکیبات می‌توانند مانع از تشکیل مولکول‌های مضر مرتبط با بیماری‌قلبی توسط میکروب‌های روده شوند، بدون آنکه میکروب‌ها را نابود کنند، از اینرو، برخلاف آنتی بیوتیک‌ها دارای عوارض جانبی و مقاومت آنتی بیوتیکی نیستند.

محققان دریافتند داروی جدید در موش‌ها موجب از بین رفتن دو فاکتور اصلی بیماری قلبی-عروقی شد، یعنی افزایش واکنش پلاکت‌ها و تشکیل لخته‌های بیشتر از طریق کاهش میزان TMAO.

TMAO محصول جانبی باکتری‌های روده است که در طول هضم غذا تولید می‌شود. TMAO زمانی تولید می‌شود که باکتری‌های روده کولین، لسیتین و کارنیتین، مواد مغذی فراوان در محصولات حیوانی نظیر گوشت قرمز و جگر، را هضم می‌کنند.

 محققان قبلا دریافته بودند که TMAO بر واکنش‌پذیری پلاکت‌ها و احتمال لختگی‌خون تاثیر گذاشته و منجر به ریسک بالاتر حمله قلبی و سکته می‌شود.

ترکیبات جدیداً طراحی شده به لحاظ ساختاری شبیه کولین هستند، از اینرو سلول‌های باکتری فریب‌خورده و آنها را به عنوان مواد‌مغذی مصرف می‌کنند.

طبق این مطالعه، زمانیکه این دارو جدید وارد میکروب می‌شود، تولید TMAO را از طریق عدم فعال‌سازی یک آنزیم خاص در میکروب روده موسوم به “پروتئین C استفاده کننده از کولین» متوقف می‌کند.

نتایج نشان داد تنها یک بار مصرف دوز خوراکی یک بازدارنده قوی در مدل‌های حیوانی به شکل قابل توجهی موجب کاهش میزان TMAO در خون تا بیش از ۳ روز شد و در نتیجه هم افزایش واکنش‌پذیری پلاکت‌ها و هم افزایش تشکیل لختگی خون به دنبال آسیب عروقی از بین می‌رود(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of