۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸

علت مرگ ۲ کودک اهوازی مسمومیت دارویی نبوده است/ درمانی برای افرادی که اقدام به خودکشی با قرص برنج می‌کنند وجود ندارد

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری در مورد مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: متاسفانه در ابتدا اعلام شد که این دو کودک به دلیل مصرف دو داروی تقلبی دچار مسمومیت و فوت شده‌اند اما طبق بررسی‌های انجام شده نه آن داروها برایشان تجویز شده بود و نه آنها را مصرف کرده بودند اما سپس عده‌ای اعلام کردند که نسخه اشتباه بوده است.

وی با اشاره به اینکه پزشکی قانونی موضوع مرگ ۲ کودک اهوازی را بررسی و اعلام کرد و مشخص شد که هیچ مسمومیت دارویی وجود نداشته است، افزود: علت فوت دو کودک مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه از مقام مسئولی که سهوا در این زمینه اظهارنظری اشتباه کرد گلایه داریم متاسفانه آنقدر گفتند که فوت دو کودک به دلیل مصرف دارو و تشخیص اشتباه بوده است که متاسفانه پزشک متخصصی که برای معالجه این ۲ کودک به آن مراجعه کرده بودند  از استرس زیاد دچار سکته مغزی شد و در حال حاضر در آی سی یو قرار دارد.

حریرچی یادآور شد: طبق بررسی‌ها علت فوت مسمومیت بوده اما مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه گروهی از بهترین متخصصین را اعزام  و آزمایش‌های لازم را در اهواز ، تهران و شیراز انجام داده‌اند و نتایج  مسمومیت غیر دارویی سهوی را نشان داده‌ است.

وی در مورد مصرف قرص برنج گفت: در پنج ماهه اول سال هر روز دو نفر به دلیل مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند و با اینکه سال‌ها خرید و فروش آن در کشور ما ممنوع است اما به صورت قاچاق به فروش می‌رسد.

حریرچی یادآور شد: برای افرادی که اقدام به خودکشی با قرص برنج می‌کنند هیچ اقدام درمانی نمی‌توان کرد چراکه در هیچ کجای دنیا پادزهر ندارد و ما نامه‌ای به قوه قضائیه نوشته‌ایم تا فروشندگان قرص برنج هم در مرگ فردی که اقدام به خودکشی با قرص برنج کرده است در نظر گرفته شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت درمورد سرطان دهانه رحم عنوان کرد: افراد ۳۹ تا ۴۰ ساله اگر به سطح یک و دو مراجعه کنند نمونه‌برداری‌های لازم توسط افراد دارای صلاحیت انجام می‌شود و اگر نتیجه درمان نرمال باشد تا ۱۰ سال بعد نیاز به هیچ اقدام درمانی نیست.

وی در مورد فروش دارو خارخ از داروخانه‌ها گفت: فروش دارو خارج از داروخانه‌ها جزو مسئولیت مستقیم وزارت بهداشت نیست اما همچنان فروش دارو توسط شبکه‌های ماهواره، اینترنت و … برخورد می‌کنیم و با توجه به رابطه خوبی که با نیروهای انتظامی داریم با افرادی که جلوی داروخانه‌ها اقدام به فروش دارو می‌کنند برخورد‌های لازم انجام می‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: ما در کشور حدود ۱۰هزار داروخانه داریم و فروش دارو تنها جلوی ۲۰ تا ۳۰ داروخانه این پدیده فروش دارو مشاهده شده است همچنین برخوردهای لازم با این افراد انجام می‌گیرد ولی افرادی ممکن است نسخه تقلبی یا پرینت بیاورند اما با به وجود آمدن نسخه الکترونیک این پدیده به حداقل می‌رسد.

حریرچی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای دارو می‌خرند تا آن را ذخیره کنند و عده‌ای هم با این کار می‌خواهند سوء استفاده کنند. به هر حال بابت این مشکلات و برخی کمبودها و کنترل‌های ضروری از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

حریرچی درباره تجویز مکمل از سوی برخی پزشکان نیز گفت: از پزشکان گلایه داریم که مکمل را در نسخه تجویز می‌کنند چرا که بارها اعلام کرده‌ایم به جز ویتامین دی، ۹۹ درصد مردم ما احتیاج به تجویز نسخه‌ای مکمل ندارند که البته ویتامین دی را هم به صورت رایگان به افرادی که نیاز دارند ارائه می‌دهیم. کسی از ما انتظار ندارد که در این شرایط ارزی، ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مکمل‌هایی اختصاص دهیم که مردم به مصرف‌شان نیاز ندارند.

وی تاکید کرد: در حوزه محصولات کشاورزی باید بیشتر به دنبال افزایش دسترسی مردم به آن‌ها باشیم. گفته می‌شود تا یک چهارم محصولات کشاورزی کشور تلف می‌شوند بنابراین باید به این موضوعات توجه کرد و   در صورت مشاهده تخلف ابتدا کشاورز را توجیه و اگر روشش را تغییر نداد او را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.

وی درباره فروش برخی محصولات  دارویی و بهداشتی با قیمتی بیش از قیمت مندرج بر روی آن‌ها گفت: متاسفانه روالی وجود داشته مبنی بر اینکه اگر دارویی با قیمت جدید آمد داروهای قبلی هم با قیمت جدید بفروشند و در این زمینه ممنوعیت خیلی سختی وجود ندارد اما اگر مردم دارویی را با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج بر روی آن مشاهده کردند می‌توانند به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت شکایت کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of