Saturday 30 May 2020 | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
بازدید: 379

علائم کیست سینه را بشناسید

دکتر علی اکبر معدنی‌پور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره کیست سینه اظهار کرد: علائم کیست سینه عبارتند از وجود یک توده گرد در سینه، ترشحات نوک سینه، درد یا حساس شدن سینه و افزایش حجم و حساسیت سینه قبل از قاعدگی است.

وی با بیان اینکه کیست سینه معمولا در افرادی که به بلوغ می‌رسند و هورمون‌های زنانگی آنها از طریق تخمدان ترشح می‌شود، شایع‌تر است، افزود: تغییرات فیبروکیستیت می‌تواند منشا ژنتیکی داشته باشد.

این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: افرادی که تغییرات فیبروکیستیک در سینه آنها مشاهده می‌شود این افراد مستعد ساخت کیست و توده در سینه خود هستند اما درصد کمی از این  کیست‌ها بزرگ شده، خونریزی کرده و به عبارتی بدخیم می‌شوند چراکه بیشتر کیست‌های به وجود آمده خوش خیم‌اند.

معدنی‌پور با بیان اینکه درمان کیست نیازمند اقدام خاصی نیست، یادآور شد: برای زنانی که دچار کیست سینه شده‌اند درمان دارویی خاصی وجود ندارد اما مهم‌ترین عامل در کنترل کیست‌های سینه تنظیم و منظم کردن دوره عادت ماهانه است.

وی ادامه داد: تغییرات هورمونی که به شکل نامنظم بودن قاعدگی در زنان به وجود می‌آید باعث به وجود آمدن کیست‌های سینه می‌شوند بنابراین به طور کلی ضایعات کیستی در دخترانی که هنوز به بلوغ نرسیده یا زنانی که یائسه شده‌اند خیلی کمتر مشاهده می‌شود.

این متخصص جراحی عمومی با اشاره به اینکه در برخی از جاها در پرورش مرغ‌ها از هورمون استفاده می‌کنند و تجمع این هورمون‌ها در پوست مرغ زیاد دیده می‌شود، عنوان کرد:گفته شده که مصرف مرغ‌های غیرارگانیک و به ویژه پوست آنها می‌تواند منجر به کیست شود.

معدنی‌پور با اشاره به اینکه مصرف سوسیس و کالباس می‌تواند زمینه ساز کیست سازی در بدن باشد، اضافه کرد: افراد باید تا حد امکان برای پیشگیری از کیست از خوردن پوست مرغ، سوسیس و کالباس اجتناب کنند.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of