Saturday 18 January 2020 | شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
بازدید: 354

عدم امنیت جانی پرستاران در برخی بیمارستان‌ها/ تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیازمند عزم ملی

دکتر محمد شریفی مقدم در گفت‌و‌گو با  طبنا (خبرگزاری سلامت)، به مناسبت روز پرستار درباره مهمترین مطالبات پرستاران اظهار کرد: پرستاری جزوه مشاغل سخت بوده و خطرهای مختلفی پرستاران کشور را تهدید می‌کند بنابراین توجه به این بخش بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه بیماری‌های مختلفی همچون ایدز، هپاتیت و سل پرستاران را تهدید می‌کند، افزود: مسائل و مشکلات پرستاری همچون شیفت کاری شب و کار زیاد سبب شده تا جوان‌ها امروزه کمتر به این شغل گرایش پیدا کنند و روی به مشاغلی آورند که امکانات و جذابیت‌های بیشتری برای آنها دارد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر اختصاص دادن مسائل تفریحی، توریستی و امکانات مناسب برای پرستاران سبب شده که آنها حالت نشاط داشته باشند و هرچه بیشتر به این شغل گرایش پیدا کنند. اما متاسفانه در کشور ما این شغل جزو مشاغل سختی بوده که امکانات ویژه‌ای برای پرستاران اختصاص داده نشده است و آنها مجبورند دو برابر و حتی بیشتر از توان کاری خود در بیمارستان‌ها فعالیت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند گاهی پرستاران نسبت به بیماران به ویژه همراهان آنها کم حوصله و بداخلاق می‌شوند، گفت‌: فشار کاری زیاد، در صف اول پاسخگویی بودن و گاهی اختصاص دادن کارهای غیر مرتبط به آنها و ارباب و ارباب رجوع زیاد سبب شده که برخی از آنها کم حوصله باشد.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه مشکلات پرستاران تنها توسط یک حوزه حل نمی‌شود، عنوان کرد: برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در کشور نیازمند یک عزم ملی در بخش‌های مختلف نظام پرستاری، وزارت بهداشت، سازمان مدیریت، وزارت رفاه، شورای بیمه و مجلس هستیم.

وی اضافه کرد: رفع مشکلات پرستاران سبب شده تا مردم و بیماران بتوانند خدمات ایمن و سالم را دریافت کنند چرا که سلامت الزامی‌ترین نیاز مردم است و اگر فردی بیمار شود و نتواند کار کند تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری یادآور شد‌: کمبود نیرو، عدم زیرساخت‌های استاندارد و عدم امنیت جانی سبب شده که در یک ماه گذشته در استان‌های اردبیل، ارومیه و گرگان پرستاران در حین خدمت دچار مشکل شوند و حتی یکی از همراهان بیمار، بینی پرستار را شکسته بود.

شریفی مقدم تاکید کرد: متاسفانه افرادی سکان‌دار مدیریت بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی شده‌اند که امروزه مدیریت لازم را ندارند. به طور مثال جراحی، مدیریت بیمارستان را نیز برعهده گرفته که در این زمینه تجربه و دانش کافی را ندارد و حتی مدرک و دوره‌های مدیریت را نیز سپری نکرده است و این مسئله سبب آسیب به اقشار مختلف جامعه می‌شود.

وی ادامه داد:  کشور ما نیز باید سیستم مدیریتی دنیا را پیگیری کند تا موفق شویم. همچنین واگذار نکردن کار مدیریت به صاحبان تخصص سبب شده تا دود آن به چشم مردم و پرستاران وارد شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of