Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
بازدید: 148

طرح مباحث غیرفنی هیچ عایدی جز تفرقه برای پرستاران نداشت

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، شمس‌الدین شمس افزود: جامعه پرستاری در چهار سال گذشته به قدر کافی از سیاست‌زدگی، تند‌روی‌ها و درگیری‌ها آسیب دیده است و در این دوره باید همه تلاش کنیم که اقتدار، اتحاد و همدلی به سازمان برگردد و شرایطی ایجاد شود که همه افراد ‌و گروه‌های دلسوز و صادق پرستاری بتوانند به طور هدفمند و نتیجه‌گرا با قطب نمای نیازها و خواسته‌های به حق  جامعه پرستاری، تلاش کنند.

وی افزود: متأسفانه در انتخابات دوره چهارم با ورود سردمداری یک جریان و تشکل سیاسی تندرو به عرصه انتخابات صنفی و حرفه‌ای پرستاری با ایجاد فضای احساسی، قطبی‌سازی، سیاست زدگی، انشقاق و چند دستگی، عملاً سازمانی شکل دادند که به اذعان همه صاحبنظران باعث عقب افتادن عموم پرستاران از خواسته‌های بر حق صنفی و حرفه‌ای‌شان شد.

شمس بیان داشت: به طوری‌که در این دوره حتی یک خط قانون در مجلس یا یک جمله مصوبه در دولت یا عملکرد مثبت دیگری در حوزه پرستاری توسط نظام پرستاری به تصویب نرسیده است و وضعیت پرستاران امروز به شدت تنزل یافته‌تر از وضعیت ۴ سال قبل است.

این منتخب شورای عالی چهارم با اشاره به عملکرد شورا در این دوره، گفت: به دلیل طرح مباحث غیر فنی در جلسات شورا که هیچ عایدی جز تفرقه و پراکندگی برای پرستاران نداشت، اینجانب بعد از شرکت در چند جلسه از دوره  چهارم شورای‌ عالی دیگر نتوانستم در جلسات شرکت کنم.

این عضو هیأت علمی‌پرستاری گفت: متاسفانه شاهدیم در دوره پنجم هم همان ائتلاف سیاسی که سازمان را در دوره چهارم به یک تشکل سیاسی تنزل داده بود، دوباره در عرصه انتخابات نظام پرستاری ظاهر شده و همان شعارهای چهار سال قبل خود را بیان می‌کند.

شمس متذکر شد: نمی‌دانم چرا اینگونه تشکل‌های سیاسی علی‌رغم بلوغ فکری پرستاران و با وجود این همه استاد فارغ‌التحصیل دانشگاهی،  نیروهای بالینی قوی و… باز هم در رفتاری غیر حرفه‌ای خود را قیم پرستاران می‌دانند؟

وی اضافه کرد: اما  از طرف دیگر معتقدیم در این دوره افراد حاذق، دلسوز و صاحب نظر و اندیشه در همه نقاط کشور  برای کاندیداتوری در شهرهای خود حضور دارند و برای کاندیداتوری فعال شده‌اند.

این عضو هیأت علمی‌پرستاری تصریح کرد: پیام این پرستاران و کاندیدا‌های غیرسیاسی و به دور از فضاهای جناحی و سیاست‌زدگی احساسی، اولا این است که مرکز نشینان به ویژه گروه‌های سیاسی برای ما  برنامه‌ریزی نکنند؛ ثانیاً توانمندی‌های خود را به پرستاران شهرهای خود عرضه کنند و مقدمات رأی آوری یک هیات مدیره دموکراتیک حرفه‌ای – صنفی را فراهم کنند.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در بین نیروهای غیر وابسته به باندهای سیاسی تندرو پرستاری، افزود: امیدواریم با روی کار آمدن افراد توانمند غیر وابسته و صالح نظر بتوانیم با اجماع برسر مصالح  و منافع عمومی‌و کشوری پرستاران و به ویژه دغدغه‌های معیشتی آنها در فرصت باقیمانده از عمر مجلس که شبیه‌ترین نهاد به نظام پرستاری است و ماه‌های پایانی آن با ماه‌های ابتدایی سازمان جدید همزمان می‌شود، در زمان تصویب قانون بودجه در مجلس دو جمله قانون اما مفید و راهگشا در حوزه «معیشت و رفاه پرستاران» برای گروه پرستاری همه بخش‌های دولتی و غیر دولتی  تصویب کنیم.

شمس افزود: تجربه نشان می‌دهد که ما در عمل ثابت کرده‌ایم که مسیر تصویب قانون را خیلی خوب می‌شناسیم و پرستاران ما که خسته از انواع درگیری‌ها هستند، اکنون نیاز به برداشتن یک گام بلند درعرصه رفاه و معیشت دارند و پیش نیاز آن اتحاد بر سر انتخاب افراد کار بلد غیر وابسته به باند و جناح سیاسی است.

این عضو هیأت علمی‌پرستاری با اشاره به مشکلات ناشی از کمبود پرستار، گفت: فقط پیگیری تک بعدی  این امر نباید ما را از لزوم  ساماندهی وضعیت استخدامی‌ نیروهای شرکتی (انواع شرکت‌ها) و تبدیل وضعیت آنها غافل کند.

وی با طرح این پرسش که بالاخره تا کی باید یک نیروی شرکتی‌، شرکتی بماند،گفت تجربه‌های ارزشمند سال‌های متوالی ما، ارتباطات گسترده با مجلس و دولت، داشتن توان کارشناسی همراه با تسلط بر ‌روش‌ استفاده از مطالعات تطبیقی بین‌المللی پرستاری، تسلط به فنون مذاکره  و آداب دیپلماسی اداری وابسته به مقتضیات زمان و شرایط و… از مشخصات ویژه دوستان صاحبنظر و توانمند ما در تمام نقاط کشور است.

شمس گفت: ما مترصد هسیم در صورتی‌ که صاحبنظران صنفی، علمی، حرفه‌ای و غیر سیاسی این دوره انتخاب شوند، به گونه‌ای عمل کنیم که  قوانین دوگانه ما همه پرستاران اعم از دولتی،  خصوصی، لشکری،  تأمین اجتماعی، نفت و غیره را پوشش دهد.

وی ابراز داشت: بنابراین رایزنی‌های اولیه برای تمهید مقدمات این دو قانون در حال انجام است و امیدواریم شرایط با همت پرستاران به‌گونه‌ای رقم بخورد که منتخبین آنها در نظام پرستاری دوره پنجم بتوانند این موارد را محقق کنند.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of