Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
بازدید: 412

طرح تربیت پرستار بیمارستانی کارشناسی شده نیست

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه طرح تربیت پرستار بیمارستانی کارشناسی شده نیست، گفت: طی ۳ سال گذشته از حدود ۳۷ هزار فارغ التحصیل تنها نیمی از آنها جذب شده اند.

 

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت دکتر محمد شریفی مقدم در نشست خبری پیرامون بررسی طرح تربیت پرستار بیمارستانی گفت: پرستاران بعد از گذراندن طرح خود و گرفتن مدرک پرستاری خود می توانند وارد کار شوند اما متأسفانه در برخی از نقاط کشور این پرستاران ماه ها منتظر گذراندن طرح خود هستند بنابراین ما نمی توانیم بگوییم کمبود پرستار داریم بلکه آنها به کار گرفته نمی شوند.

 

 

وی با اشاره به اینکه طی ۳ تا ۴ سال گذشته از حدود ۳۷ هزار فارغ التحصیل تنها نیمی از آنها جذب شده اند، افزود: با این آمار می توان گفت که حدود نیمی از پرستاران فارغ التحصیلان پرستاری بیکارند.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری بر تأکید بر ضرورت تخصصی شدن پرستاری گفت: طی ۳ روز گذشته ۹۳۰۰ نفر برای جذب و اشتغال در سایت سازمان نظام پرستاری ثبت نام کرده اند و این نیز نشان از بیکاری در جامعه پرستاری است.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی به هیچ عنوان کارشناسی شده نیست، گفت: تعداد موافقان اجرای این طرح انگشت‌شمارند.

 

وی با تأکید بر اینکه این مسئله در حالی بوده که وزارت بهداشت توان جذب نیروهای پرستاری را نداشته و ماه‌ها در استان‌ها پرستاران حتی منتظر انجام طرح‌شان هستند و این نشان می‌دهد کمبود کادر پرستاری نداریم.

 

شریفی مقدم اضافه کرد: در حال حاضر ۱۸۵ دانشکده پرستاری دولتی و غیردولتی داشته و سالانه ۱۲ هزار نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند، این در حالی بوده که در برخی از شهرستان‌ها از ۱۲۰ فارغ‌التحصیل فقط امکان جذب ۱۵ نفر است، بنابراین بهانه وزارت بهداشت مبنی بر اینکه کمبود کادر پرستاری داریم، درست نیست.

 

وی با تأکید بر اینکه اگر وزارت بهداشت توان جذب دارد باید پرستاران بیکار را جذب کند، گفت: برای کمبودهای موضعی نباید آئین‌نامه کشوری بگذاریم که تربیت بیمارستانی داشته باشیم، در ارتباط با تهران نیز می‌توان اقدامات لازم را انجام داد. به طور مثال تسهیلاتی همچون ایجاد خوابگاه سبب خواهد شد که پرستاران بیکار از سایر شهرها به تهران بیایند.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: طرح تربیت پرستار بیمارستانی به هیچ عنوان کارشناسی‌شده نیست و ۵ تشکل پرستاری همچون خانه پرستار و انجمن علمی پرستاری مخالف اجرای این طرح هستند.

 

شریفی مقدم یادآور شد: موافقان انجام این طرح به تعداد انگشتان دست بوده و این مسئله در حالی است که هیچ پاسخ منطقی از مسئولین وزارت بهداشت نداشته‌ایم.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of