طب اسلامی برای درمان بیماری‌ها و تجویز دارو اعتبار علمی ندارد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه طب اسلامی برای درمان بیماری‌ها و تجویز دارو اعتبار علمی ندارد، گفت: ما مخالف اسلام و آموزه‌های آن نیستیم اما طب اسلامی از نظر علمی ثابت نشده است.

دکتر مهدی برهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با موضوع طب اسلامی اظهار کرد: از ۱۱ هزار حدیث طبی که وجود دارد ۵۰۰ حدیث مورد تایید بوده و مابقی مورد تایید علمای حدیث نیست لذا این مسئله سبب شده تا با شک و شبهه مواجه شویم.

این متخصص طب سنتی بیان کرد: کتاب‌های طب سنتی ایران مخالف طب اسلامی است چراکه در صحت آن شک وجود دارد و بر اساس کتاب‌های که در زمینه طب سنتی همچون قانون ابن سینا و … داریم اطلاعات مورد نیاز در این زمینه وجود دارد.

برهانی با بیان اینکه حتی در درمان‌های قدیمی هم به طب اسلامی نیازی نبوده است، گفت: اگر به این نکته توجه کنید که در زمان ضربت خوردن حضرت علی در ۱۹ تا ۲۱ ماه رمضان هیچ گونه تجویزی از طرف طب اسلامی در کتاب‌های تاریخی و احادیث وجود ندارد که امام حسن یا امام حسین توصیه کرده باشند.

وی عنوان کرد: در علم سنتی معتقد به بحث مزاج هستیم چراکه بر طبق مزاج هر فردی باید داروی خاص آن تهیه شود به طور مثال نمی‌توان برای همه افرادی که سردرد دارند یک دارو تجویز شود چرا که بیمار با عوارض شدیدی مواجه می‌شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: کارکرد طب اسلامی می‌تواند در خصوص مسائلی همچون دستورات بهداشتی باشد  که در طب ایرانی نیز وجود دارد اما در رابطه با درمان بیماری‌ها و تجویز دارو سندیت و اعتبار علمی ندارد.

 

گفتگو: حسین حجت طباطبایی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments