Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
بازدید: 746

طبابت در پیچ و خم جاده‌های عشق

سمانه نجارزادگان؛ طبنا(خبرگزاری سلامت): با وجود انتقاداتی که در سطح جامعه نسبت به برخی از پزشکان وجود دارد اما هستند پزشکانی که به سوگند پزشکی خود وفادارند و تنها به فکر منافع مالی خود نیستند؛ آنها از آسایش، راحتی و منافع مادی خود می‌گذرند تا به کمک اقشار آسیب‌پذیری بشتابند که در حاشیه شهرها یا مناطق محروم فاقد امکانات اولیه برای زندگی روزگار می‌گذرانند، مناطقی که از داشتن راه مواصلاتی، امکانات بهداشتی و حتی خوراک و پوشاک کافی وآب سالم محروم هستند و شرایط زندگی‌ مردم مناطق یا شده  حتی در تصور ما نیز نمی‌گنجد. این شرایط کافی است که کسی به سمت و سوی این مناطق  نرود،  ولی کم نیستند پزشکانی از جان گذشته  که به این مناطق سفر کرده و عشق را در کنار علمشان نثار محرومان می‌کنند.

دکتر محمدرضا استاد شریف؛ یکی از همین پزشکان است که به مناسبت روز پزشک در مورد نحوه فعالیت او در مناطق محروم پرسیدیم. او که دانشجوی رشته دندانپزشکی بوده و تصمیم گرفته کمک به بیماران را محروم را از هم اکنون اغاز کند در مورد فعالیت‌های جهادی و کمک به درمان دندان و دهان محرومان می‌گوید: چند سال پیش در حال تماشای مستندی  که نشان می‌داد گروه‌های جهادی جهت کمک به درمان بیماران اقدامات موثری انجام می‌دهند. بنابراین با خودم فکر کردم که به عنوان یک پزشک من هم می‌توانم به همنوعان خود و به ویژه افرادی که در آسیب و بلایا به سر می‌برند کمک کنم. بنابراین شروع این فعالیت را از دوران دانشجویی خود آغاز کردم.

لبخند رضایت بیماران بزرگترین اجر پزشکان

استاد شریف ادامه می‌دهد: کمک به همنوعان حس وصف ناپذیری دارد که هر کسی از نظر من به نوعی در حد توان خود می‌تواند آن را تجربه کند، پس از اینکه درمان دندان‌های خراب و پوسیده یک بیمار بهبود می‌یابد لبخندی که روی لب وی می‌نشیند برای من به عنوان یک دانشجوی رشته دندانپزشکی حس عجیبی دارد و دوست دارم که آن را دوباره  تجربه کنم.

وی می‌افزاید: اردوهای جهادی جهت کمک به مردم مناطق محروم، زلزله‌زده، یا آسیب دیده در حوادث و تروما‌ها برگزار می‌شود ٰ و من  هم از سال ۹۵ همراهی در اردوهای جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم را آغاز کردم.

او می‌گوید: به همراه تیم پزشکان به مناطق زلزله زده کرمانشاه و سرپل ذهاب نیز برای اقدامات داوطلبانه اعزام شدم که در آن زمان حدود ۱۲۰۰ نفر تحت معالجه بهداشت دهان و دندان قرار گرفتند.

استاد شریف عنوان می‌کند: پزشکان با انجام کارهای عام المنفعه به ویژه برای افراد نیازمند و در مناطق محروم چیزی را از دست نمی‌دهند چرا که خداوند برکتی در زندگی آنها قرار می‌دهد که غیر قابل وصف است به عبارتی اگر کسی با خدا و جهت رضایت او معامله کند ضرری نمی‌بیند و ارزش معنوی که به دست می‌آورد، بسیار بالاتر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه سطح بهداشت دهان و دندان در مناطق محروم بسیار پایین است، می‌گوید: عدم آموزش بهداشت دهان و دندان و هزینه‌های بالای دندانپزشکی موجب شده که این افراد توانایی درمان دندان‌های پوسیده خود را نداشته باشند بنابراین بیشتر دندان‌های افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند نیازمند  عصب کشی و درمان ریشه است بنابراین ضرورت دارد این افراد از دوران کودکی آموزش های لازم را ببینند.

این دندانپزشک با انتقاد از طرح تحول سلامت عنوان کرد: علیرغم مزایایی که طرح تحول سلامت داشته و کارانه پزشکان در آن در نظر گرفته شده است و موجب کاهش زیرمیزی شده اما برنامه‌های درستی در مناطق محروم برای ارتقاء سطح بهداشت و درمان افراد در نظر گرفته نشده است.

درمان محرومان کلید خودسازی پزشکان

دکتر هادی حصاری، پزشک متخصص اطفال است او نیز از دیگر پزشکان فداکاری بوده که به مدت ۵ دوره در مناطق محروم به نوزادان و کودکان نیازمند درمان ارائه خدمت کرده، است. او در مورد علاقه‌اش در این زمینه می‌گوید: خوشبختانه خداوند به من توفیقی داده که به مدت پنج دوره پنج ساله از زندگی خود را در طرح‌های جهادی شرکت کنم. و کمک‌های ما برای محرومان نیز نوعی خودسازی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه خدمت رسانی به مردم محروم در زمستان به دلیل صعب العبور و کوهستانی بودن برخی از مناطق بسیار مشکل است، می‌گوید: پزشکان و دانشجویان رشته پزشکی و سایر افرادی که به نوعی می‌توانند به این مردم خدمت رسانی کنند بیشتر در تعطیلات نوروز و یا در تابستان به ویژه در ماه‌های شهریور و مرداد ماه جهت کمک رسانی به این مردم اقدامات لازم را انجام می‌دهند بنابراین توجه به این افراد در فصول سرد هم حائز اهمیت است.

این پزشک متخصص اطفال ادامه می‌دهد: گاهی یک دلجویی ساده با افراد ساکن در مناطق محروم می‌تواند مقداری از آلام آنها را کاهش دهد اما آنچه که بسیار حائز اهمیت بوده درمان آنها و پیشگیری از بیماری‌هایشان است.

وی با اشاره به اینکه در هر بار مراجعه به مناطق محروم حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کودک را ختنه می‌کند، افزود: عدم دسترسی به پزشک و وسایل ارتباطی در این مناطق سبب شده که گاهی حتی یک پسر بچه ۱۲ یا ۱۳ ساله نیز ختنه نشده باشد.

این متخصص اطفال یادآور می‌شود: فقر آهن نیز در میان دختران و زنان مناطق محروم نیز نسبت به سایر مناطق بیشتر است و به دلیل عدم دسترسی به آب سالم نیز در این مناطق اسهال و استفراغ شدید بسیار شایع است. بنابراین ضرورت دارد که مراکز بهداشت و نهادهای مسئول در این زمینه کیفیت آب را گسترش دهند.

وی می‌افزاید: حتی در پنج باری که در جهت درمان به مناطق محروم مراجعه کردم و دوبار دچار مشکلات گوارشی شدم اما با وجود سختی کار و دوری از خانواده همچنان به خدمت رسانی علاقه‌مندم.

حصاری با انتقاد از اینکه طرح‌های دولتی ختنه کودکان روستاها را پوشش نمی‌دهند، تاکید می‌کند: دولت و و وزارت بهداشت باید اقدامات لازم را جهت فراهم کردن امکانات درمانی و بهداشتی در مناطق محروم بیشتر مدنظر قرار دهند تا شاید باری از مشکلاتشان از این طریق مرتفع شود.

به گزارش طبنا، اول شهریور زادروز پزشکی دانشمند است که نه تنها در تاریخ کشور ما که در تاریخ جهان کم‌نظیر است ابوعلی سینا نابغه‌ای است که کمک به نیازمندان و محرومان از اولویت‌های زندگی وی بود و اول شهریور نیز به یاد او روز پزشک نامگذاری شده است و چه خوشبختند پزشکانی که با استفاده از علم خود سعی در کاهش آلام همه بیماران به‌ویژه بیماران نیازمند دارند و نور و آرامش ناشی از درمان درد را به زندگی این افراد هدیه می‌کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of