Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
بازدید: 109

ضرورت سرعت بخشی به احیای زیرساخت‌های استانی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، چهارمین نشست کارگروه تهدیدکننده‌های محیطی سلامت با محوریت حوادث و بلایا (استان‌های درگیر سیل) را برگزار کرد.

این نشست با محوریت بررسی گزارشی از سازمان بهزیستی، اقدامات انجام‌شده، چالش‌ها و پیشنهادها، وضعیت ساختار مراکز تشخیصی و آزمایشگاهی (پاراکلینیکی و بهداشتی) آسیب‌دیده از سیل، پیش‌بینی اقلام تشخیصی برای شناسایی و مقابله با همه‌گیری خصوصا در گروه بیماری‌های عفونی و واگیردار با توجه به شرایط اقلیمی‌ و بومی‌ منطقه، کمک‌های خارجی دریافتی و نیاز‌ها برای تامین از کانال سازمان‌های بین‌المللی و خیّرین برگزار شد.

همچنین در این نشست، مجتبی خالدی مدیر مرکز هدایت عملیات بحران”EOc” گزارشی از کمک‌های دریافتی بین‌المللی و اقلام موجود در گمرک‌ها ارائه کرد.

وی در این نشست تاکید کرد: تمام ادارات و مراکز تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور مدیریت واحد و درخواست و گسیل کمک‌ها، حتما از طریق ستاد EOC یا مراکز EOC دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام کنند.

خالدی در این نشست، به مدیریت هوشمند در درخواست‌های بین‌المللی، اولویت‌ها و چالش‌های اساسی که امکان بهره‌مندی از آن در داخل کشور وجود ندارد نیز، اشاره کرد.

براساس این گزارش، در این نشست، نماینده سازمان حفاظت محیط زیست نیز گزارشی از آلایندگی‌های محیط زیستی ایجاد شده در منطقه و نمونه‌برداری‌های محیطی انجام شده برای تشخیص آلاینده‌های رهاشده پرداخت.

همچنین در این نشست مطرح شد که بیشترین چالش در مناطق سیل‌زده، تخریب و شسته شدن محل‌های دفن پسماند در استان‌های درگیر سیل است و در مواردی آسیب‌دیدگی سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی و راه‌اندازی مجدد این سیستم‌ها مشاهده شده است.

در پایان این نشست نیز، علی‌اصغر فرشاد رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با تاکید بر همکاری ادارات کل دستگاه‌های اجرایی مستقر در استان‌ها با دبیرخانه‌های کارگروه سلامت و امنیت غذایی مستقر در استان، خواستار سرعت‌بخشی در پیگیری و احیای زیرساخت‌های استانی، نظیر مدیریت دفع پسماند، شبکه‌های تصفیه آب و فاضلاب شهری و اصلاح تصفیه‌خانه‌های از چرخه خارج‌شده شهرک‌های صنعتی، تعمیر و بازسازی مراکز آزمایشگاهی موجود در منطقه تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق همراهی خیّرین، خانه مشارکت مردم و مصوبات کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان‌ها شد.۰باشگاه خبرنگاران)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of