Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
بازدید: 316

ضرورت توجه بیشتر به پزشکی کوهستان

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، هاله دادگستر با بیان اینکه باید به مقوله پزشکی کوهستان توجه ویژه شود، توضیح داد: کشور ایران کشوری است که دارای کوه‌های بسیار زیادی بوده و برخلاف سایر کشورهای دنیا دسترسی افراد جامعه با هر سطح آمادگی جسمانی به این کوه‌ها آسان است.

وی افزود: معمولاً بسیاری از افرادی که برای تفریح، ورزش کوهنوردی را انتخاب می‌کنند از مخاطرات آن آگاهی کافی ندارند در صورتی که باید به مسائلی چون آمادگی جسمانی توجه ویژه داشت. همچنین رعایت برخی نکات ایمنی مانند پوشیدن کفش و لباس مناسب می‌تواند از وقوع حوادث در کوهستان تا حد زیادی پیشگیری به عمل آورد که لازم است این موضوع در سطح کلان اطلاع‌رسانی شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه پزشکی کوهستان یکی از شاخه‌های پزشکی ورزشی است که باید به آن توجه ویژه شود، گفت: به همین منظور کنگره‌ آموزشی در جهت تبادل‌نظر اطلاعات متخصصان برگزار خواهد شد.

وی توضیح داد: حدود ۶ ماه پیش حادثه اشترانکوه اتفاق افتاد همان‌طور که در رسانه‌ها می‌خوانیم در سطح کشور نیز هر ماهه حوادثی در کوهستان به وقوع می‌پیوندد که این موضوع به دلیل عدم توجه افراد به نکات ایمنی و احتمال وقوع حوادث در کوهستان است.

دادگستر تصریح کرد: سازمان‌های مختلفی مانند هلال‌احمر، فدراسیون کوهنوردی و اورژانس مسئولیت امدادرسانی به آسیب‌دیدگان کوهستان را بر عهده دارند و سازمان مشخصی برای رسیدگی به این حوادث وجود ندارد و معمولاً در زمان وقوع این حوادث هلال‌احمر مسئولیت رسیدگی را بر عهده می‌گیرند در حالی که مسئولیت مشخصی برای آنها تعریف نشده است.

وی با بیان اینکه در این ورزش صدماتی نظیر سرمازدگی، عوارض اشعه آفتاب بر روی پوست و چشم و اِدم ریه، مغز و کوه‌گرفتگی کوهنوردان را تهدید می‌کند توضیح داد: لازم است افراد قبل از انجام کوهنوردی اطلاعات و آگاهی کافی در این زمینه داشته باشند همچنین لازم است سازمان‌های متولی نیز از آموزش و اطلاعات کافی برخوردار باشند

این متخصص طب ورزشی تصریح کرد: در همین راستا سازمان هلال‌احمر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان حضرت رسول (ص) و فدراسیون کوهنوردی اولین کنگره پزشکی کوهستان را از تاریخ ۲ تا ۴ اسفند ما در سالن همایش‌های رازی برگزار خواهد کرد.

وی گفت: مخاطبین این کنگره تمام گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی نظیر طب اورژانس، ارتوپدی و پرستاران هستند. همچنین کوهنوردان و امدادگران نیز می‌توانند با شرکت در این کنگره از آموزش‌های لازم برخوردار شوند

دادگستر در پایان گفت: در این کنگره کارگاه‌های آموزشی در جهت افزایش توانایی امدادگران و پزشکان نیز برگزار خواهد شد.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of