۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵

ضرورت ایجاد طرح توانبخشی ملی در کشور

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر سید منصور رایگانی ‌در آستانه برگزاری بیست و دومین کنگره سالانه طب فیزیکی،‌ توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران، اظهارکرد: این کنگره پنجم تا هفتم دی  سال جاری در مرکز همایش‌های رازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته و به همت انجمن طب فیزیکی و با همکاری گروه‌های آموزشی طب توانبخشی و رشته‌های وابسته برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: تازه‌های حیطه طب فیزیکی و توانبخشی و پیشرفت‌های انجام شده طی یکسال گذشته همچنین تبادل اطلاعات علمی و تجارت تخصصی در این حوزه از محورهای اصلی همایش است . دردها و بیماری‌های اسکلتی – عضلانی، توانبخشی بیماران دچار مشکلات نورولوژیک و بیماری‌های قلبی و عروقی، درمانهای مداخله ای درد با امکانات طب فیزیکی و توانبخشی،‌ مداخله تحت هدایت با دارو و تازه‌های درمانی در بیماری‌هایی همچون آرتروز؛ همچنین روش‌ها و تکنیک‌های درمانی در افراد دچار اختلالات حرکتی، ناتوانی و معلولیت‌ها در این همایش مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

رئیس بیست و دومین کنگره سالانه طب فیزیکی،‌ توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران از مطرح کردن بحث طرح توانبخشی ملی کشور در این کنگره خبر داد و گفت: مباحث لازم در این زمینه برای ایجاد هسته اولیه این نقشه صورت می‌گیرد و صاحبنظران علمی،‌ متخصصان و دست‌اندرکاران اجرایی در سازمان‌هایی همچون وزارت بهداشت، بهزیستی، هلال‌احمر، بنیاد شهید و … این موضوع را در همایش بررسی خواهند کرد.

رایگانی با بیان اینکه اقدامات توانبخشی  صورت گرفته در کشور پراکنده است، گفت: در حال حاضر دانشگاه‌های مختلف و مراکز آموزشی و برخی دانشکده‌ها و سازمان‌هایی همچون هلال‌احمر، بهزیستی، بنیاد شهید و ایثارگران و برخی از مراکز خصوصی به صورت پراکنده در این زمینه فعالیت می‌کنند و نیازمند الگویی همه‌جانبه‌ و جامع در ارتباط با طب فیزیکی و توانبخشی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دنیا  توانبخشی رشته ای تخصصی از حیطه های پزشکی است، گفت: از وزارت بهداشت می‌خواهیم نسبت به راه‌اندازی مراکز آکادمیک و آموزشی مجهز به سرویس جامع طب توانبخشی اقدام کند چرا که این مساله هم به نفع بیماران بوده و هم در جهت تکمیل دوره‌های آموزشی و انجام کارهای تحقیقاتی موثر است.

رئیس بیست و دومین کنگره سالانه طب فیزیکی،‌ توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران خاطرنشان کرد: الگوی مجهز توانبخشی در دنیا تیمی است چرا که گروه بیماری‌های مختلف همچون MS، پارکینسون، سکته‌های مغزی و … گرفتار معلولیت و ناتوانی بوده و کمک به اینها کار تیمی می‌طلبد.

وی خاطر نشان کرد: کشور ما از نظر امکانات نیروی انسانی در حوزه طب توانبخشی حرف نخست را می‌زند ولی در حوزه تجهیزات و مراکز ارائه خدمات با کمبود مواجهیم.

گفتنی است، بیست و دومین کنگره سالانه طب فیزیکی،‌ توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران اظهار داشت: این کنگره پنجم تا هفتم دی  سال جاری در مرکز همایش‌های رازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته و به همت انجمن طب فیزیکی و با همکاری گروه‌های آموزشی طب توانبخشی و رشته‌های وابسته برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x