Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
بازدید: 404

صدای محیط می‌تواند عملکرد شناختی انسان را افزایش دهد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، ما در زندگی روزمر‌ه‌مان، هر روز با استفاده از حواس‌مان بدون زحمت، دنیای اطراف‌مان را می‌شناسیم و درک می‌کنیم. اطلاعات مختلفی از محیط دریافت کرده و کارهای جدید می‌آموزیم، طعم غذای خود را چشیده و به تماشای برنامه‌های تلویزیونی محبوب‌مان می‌نشینیم. اما چیزی را که معمولا به آن توجه نمی‌کنیم، بمباران شدن حواس‌مان به وسیله «صداهای» محیط است که گاهی ایجاد تداخل می‌کنند.

مثلا این صداها می‌توانند صدای تهویه هوای محیط کار یا منزل‌تان باشد یا صدای نوعی موسیقی باشد که با استفاده از هدفون می‌شنوید یا حتی نویزی باشد که به صورت برفک روی صفحه نمایش تلویزیون مشاهده می‌کنید.

این نوع صداها معمولا صداهای مزاحم درنظر گرفته می‌شوند، اما شواهد نشان داده است که شنیدن صداهای کم در محیط می‌تواند برای حواس‌مان مفید باشد. این پدیده به «رزونانس تصادفی» معروف است.

اثر این پدیده ابتدا در حیوانات آزمایش شده بود. به طور مثال، خرچنگ خاردار وقتی جریان‌ کم الکتریکی به صورت تصادفی به باله‌های دم او وارد می‌شد، هنگام فرار از شکارچی‌ها، بهتر عمل می‌کرد یا وقتی جریان‌های برق بسیار کمی به آب اضافه می‌شد، ماهی‌های پوزه‌پارویی بیشتر می‌توانستند پلانکتون بگیرند.

این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که علایم حسی و در نتیجه رفتار حیوانات را می‌توان با استفاده از صدا یا هر نوع نویز دیگر بهبود بخشید.

محققان اثر صدای محیط یا هر نوع نویز دیگر مانند به ارتعاش درآوردن تصادفی پوست بدن را روی انسان هم آزمایش کردند. نتیجه این آزمایش نشان داد شدت صدا و هر نویز دیگر وقتی در حد مطلوبی باشد، باعث می‌شود افراد بهتر ببینند، بشنوند و احساس کنند و به طور کلی عملکرد شناختی‌شان افزایش یابد. اما وجود صدای بسیار بلند و نویزهای شدید روی عملکرد افراد اثر معکوس دارد.

از پدیده رزونانس تصادفی می‌توان در بهبود عملکرد افراد و قدرت شناختی‌شان استفاده کرد. مثلا قرار دادن کفی‌های ارتعاشی درون کفش افراد کهنسال می‌تواند تعادل آنها را بهبود بخشد.

رفتار و درک انسان وابسته به تحریک سلول‌های مغزی است و فعالیت‌های تصادفی برای عملکرد شناختی و درک انسان مفید است و قدرت تصمیم‌گیری فرد افزایش می‌یابد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، برای اینکه بتوانید درک‌تان از محیط و کاری که انجام می‌دهید، افزایش دهید، از صدای کمی که در محیط اطراف‌تان وجود دارد، استقبال کنید و بدین ترتیب کارآیی‌تان هم بالا می‌رود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of