Sunday 31 May 2020 | یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
بازدید: 295

صادرات داروی ضدسرطان به روسیه/ بیمه‌ها داروهای داخلی را پوشش دهند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)از خانه ملت، حیدر علی عابدی در رابطه با برخی انتقادات نسبت به واردات داروهای بی‌کیفیت ضد سرطان، اضافه کرد: چنین اظهاراتی مورد تایید نیست زیرا هر دارویی که وارد کشور می‌شود باید استانداردهای لازم و تاییدیه‌های بین‌المللی و آزمایشگاه کشور را داشته باشد در غیر این صورت اجازه ورود ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه داروهای بی‌کیفیت عمدتا قاچاق هستند، افزود: موضوع کیفیت دارو همیشه دراولویت است و کیفیت آنها باید مورد تایید باشد. اگر مشابه داروهای خارجی در کشور وجود داشته باشد باید به گونه‌ای امر واردات انجام شود که تولید داخل دچار آسیب نشود البته از سویی نباید حق انتخاب از بیماران سلب شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان بیماران را به منع مصرف برخی داروهای وارداتی اجبار کرد، گفت: بیمه‌ها می‌توانند نقش عمده‌ای در کاهش استفاده بیماران از داروهای برند و وارداتی داشته باشند و بر همین اساس داروهایی که مشابه خارجی دارند را تحت پوشش قرار دهند تا خرید داروهای خارجی برای بیماران صرفه اقتصادی نداشته باشد.

عابدی با بیان اینکه مردم تخصص داروشناسی نداشته و در جریان کیفیت داروها قرار ندارند، تصریح کرد: این مشکل باید بین شرکت‌های بیمه‌ای حل شود و سازمان غذا و دارو و بیمه‌ها باید با هم توافق کنند در مواردی که کیفیت مشابه است داروی داخلی را تحت پوشش قرار دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، ادامه داد: برخی بیماران با توجه به توان مالی مناسب تمایل بیشتری نسبت به استفاده از داروهای خارجی داشته و همچنین برخی شرکت‌های دارویی نیز از طریق واردات درآمدزایی و امرار معاش می‌کنند بنابراین نمی‌توان در مسیر واردات دارو سنگ اندازی کرد.

وی افزود: مصرف داروهای خارجی به سیاست‌گذاری بیمه‌های سلامت ایرانیان و تامین اجتماعی و همچنین سازمان غذا و دارو بازمی‌گردد و نیاز است بیمه‌ها و غذا و دارو نسبت به رفع مشکلات میان خود اقدام کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of