شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
بازدید: 1382

شیوع بالای افسردگی، اضطراب و وسواس در زنان

دکتر مهدی قاسمی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، به مناسبت هفته ملی سلامت زنان اظهار کرد: بر اساس آخرین مطالعه انجام شده پیمایش ملی سلامت روان به طور کلی از هر ۴ نفر یک نفر دچار اختلال روانپزشکی می‌شود.

وی با بیان اینکه زنان، افراد بیکار، ساکن مناطق شهری و افراد با شرایط اقتصادی و اجتماعی پایین بیشتر مبتلا به اختلالات روانپزشکی می‌شوند، عنوان کرد: ۲۳.۶ درصد از کل جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به اختلالات روانپزشکی هستند که این آمار در مردان ۲۰ درصد و در زنان ۲۶ درصد است که نشان‌دهنده شیوع بیشتر اختلالات افسردگی، اضطرابی و وسواس در زنان است.

این روانپزشک ادامه داد: اختلالاتی همچون پرخاشگری فیزیکی یا پرخاشگری‌جدی در مردان ۳۲.۹ درصد است که این آمار نشان می‌دهد مردان ۱۰ برابر زنان مبتلا به اختلالات پرخاشگری هستند.

قاسمی با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار انجام شده مربوط به چندین سال گذشته مصرف مواد و الکل در زنان ۳.۱ درصد است، گفت: این آمار در حال افزایش است همچنین اقدام به افکار یا نقشه برای خودکشی یا به عبارتی ژست‌خودکشی در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نگاه سنتی به  زن باید اصلاح و اختیارات بیشتری به زنان داده شود همچنین افزایش اعتماد به نفس در زنان و تربیت کردن دختران با اعتماد به نفس کافی سبب می‌‍شود تا آنها کمتر به اختلالات روانپزشکی مبتلا شوند.

این روان‌درمانگر کودک و نوجوان اضافه کرد: از بین بردن تبعیض در دختران با پسران، آشنایی زنان به حقوق خود و احترام گذاشتن مردم و جامعه به حقوق زنان سبب می‌شود تا آنها با اعتماد به نفس کافی در جامعه زندگی کنند.

قاسمی یادآورشد: فراهم کردن کردن سلامت و امنیت زنان در جامعه باعث می‌شود تا آنها بتوانند به راحتی به فعالیت‌های اجتماعی خود بپردازند و حتی در این زمینه ورزش‌کردن، افزایش فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در مکان‌های مناسب یا همسو با اعتقادات آنها می‌تواند سبب رشد سلامت روحی و روانی زنان در جامعه شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of