Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
بازدید: 238

شیردادن، ریسک مرگ نوزاد را کاهش می‌دهد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، جان تامسون سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوکلند نیوزیلند در این‌باره می‌گوید: «نکته جالب توجه اینجاست که ظاهرا مدت زمان زیاد شیردادن نسبت به شیردادن جزیی هیچ فایده‌ای در رابطه با SIDS ندارد اگرچه شیر دادن برای مدت زمان طولانی فواید متعددی دیگری دارد.»

این مطالعه شامل بررسی هشت مطالعه بین‌المللی اصلی بود. محققان بالغ بر ۲۲۰۰ مورد ابتلا به SIDS و بالغ بر ۶۸۰۰ نوزاد در قالب گروه کنترل را بررسی کردند. یافته‌ها نشان داد تغییرپذیری قابل توجهی در هرگونه مدت زمان شیردهی و شیردهی زیاد وجود داشت.

درحالیکه تحقیق نشان داد شیردهی به مدت حداقل دو ماه با نصف ریسک بروزSIDS  مرتبط بود اما شیردهی به مدت چهار ماه با میزان حفاظت بیشتری همراه بود و ادامه این مدت زمان با افزایش میزان حفاظتی بسیار کمی‌ در رابطه با بروز این سندروم همراه بود.

تامسون در این‌باره می‌گوید: «اوج وقوع SIDS از دو تا چهار ماهگی است، از این‌رو این مدت زمان بسیار در پیشگیری از بروز این سندروم حائز اهمیت است.»

تحقیقات نشان می‌دهد شیردهی با تامین فواید ایمنی به پیشگیری از عفونت‌های ویروسی کمک می‌کند. این نوع عفونت‌ها با افزایش ریسک SIDS مرتبط هستند.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of