Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
بازدید: 329

شناسایی ۲۰ دقیقه‌ای ویروس مالاریا با تف کردن

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، یافتن راهی برای کشف به موقع ابتلا به مالاریا از آنجا مهم است که این بیماری هر سال ۵۰۰ هزار نفررا به کام مرگ می فرستد.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای آمریکا برای اولین بار روشی خلاقانه را برای تشخیص بیماری مذکور ابداع کرده‌اند که در قالب آن فرد مشکوک به ابتلا تنها باید در درون لوله یک دستگاه تست خاص تف کند و با بررسی آب دهان وی می‌توان با سرعت از ابتلای وی به بیماری مطلع شد.

تا پیش از این مطمئن‌ترین روش پی بردن به ابتلا به مالاریا انجام آزمایش خون بوده است. اما دقت این روش و همینطور مدت زمان ارائه پاسخ آن مناسب نیست. اگر چه ادعا می‌شود برخی از روش‌های جدیدتر تست خون تنها در ۲۰ دقیقه شناسایی مالاریا را ممکن می‌سازند اما در این زمینه هم دقت متخصصان و کیفیت نمونه خون نیز بسیار اهمیت دارد.

روش جدید مبتنی بر آزمایش بزاق خون به منظور شناسایی پروتئینی موسوم به Plasmodium falciparum صورت می گیرد که به حیات انگل مالاریا کمک می‌کند. پژوهشگران می‌گویند تست جدید هم تنها بعد از ۲۰ دقیقه ابتلا یا عدم ابتلای فرد به مالاریا را مشخص می‌کند.

عنوان کامل این تست SMAART (Saliva-based Malaria Asymptomatic and Asexual Rapid Test) است و با همکاری یک شرکت نوپای فناوری به نام ERADA در آفریقای جنوبی طراحی شده و امید می‌رود بتوان تا سال آینده میلادی از آن به طور گسترده استفاده کرد. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of