Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
بازدید: 532

شناسایی پروتئینی مهم برای درمان مشکلات قلبی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان مرکز ملی تحقیقات قلب و عروق اسپانیا، پروتئینی به نام SRSF3 که به RNA متصل می‌شود را شناسایی کرده‌اند. کمبود این پروتئین باعث کاهش ژن‌های مسئول انقباض‌های قلبی در قلب می‌شود. آگاهی از مکانیسم عملکرد این پروتئین در قلب می‌تواند در به‌کارگیری روش‌های جدید درمانی موثر باشد.

بیماری‌های قلبی-عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ‌ومیر در دنیاست. این نوع بیماری فقط در سال ۲۰۱۵ موجب مرگ ۱۷,۷ میلیون نفر در سراسر دنیا شده است. متاسفانه دانش کم ما در خصوص آن دسته از مکانیسم‌های مولکولی که باعث آنفارکتوس میوکارد (سکته قلبی) می‌شود، جلوی پیشرفت روش‌های درمانی را گرفته است.

توسعه اخیر در فناوری تعیین توالی پیام‌رسان RNA (mRNA) در شناسایی الگوهای بیان ژن مرتبط با ایجاد بیماری‌های قلبی، کمک شایانی کرده است. با اینحال تاکنون، تنظیم ویرایش پسارونویسی که نوعی تنظیم ژن است، ناشناخته باقی مانده بود. به ویژه اینکه دانشمندان نمی‌دانستند که پروتئین‌های متصل به RNA در ایجاد سکته قلبی و بیماری‌های دیگر قلبی چه نقشی دارند. ویرایش پسارونویسی به فرآیندهای بازبینی و ویرایش بیان ژن در مرحله RNA گفته می‌شود. این فرآیندها پس از رونویسی و پیش از رمزخوانی انجام می‌شوند.

محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند که پروتئین‌های متصل به RNA وظایف مهمی در سلول‌ها دارند و پروتئین SRSF3 متصل به RNA نقشی اساسی در قلب بازی می‌کند.

این پروتئین هنگام رشد جنینی انسان به مقدار فراوانی در سلول‌های ماهیچه‌ای قلب وجود دارد تا تقسیم سلولی این بخش را به خوبی تنظیم کند. اما در بزرگسالی، این سلول‌ها به ندرت تقسیم می‌شوند و از مقدار پروتئین SRSF3، به ویژه پس از یک حمله قلبی کاسته می‌شود.

محققان در بررسی‌های بیشتر این پروتئین دریافتند، حذف بیان پروتئین SRSF3 ازسلول‌های ماهیچه‌ای به شدت به انقباض‌های ماهیچه‌های قلب صدمه می‌زند. در واقع این پروتئین عامل اصلی انقباض‌های درست ماهیجه‌های قلب است.

در بررسی‌های بیشتر مشخص شد که پروتئین SRSF3، فرآیند mTOR، تنظیم کننده متابولیسم سلولی، را هم کنترل می‌کند و نبود این پروتئین روی عملکرد این تنظیم‌کننده هم اثر منفی می‌گذارد. این شرایط موجب ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی-عروقی و در نهایت سکته قلبی می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان با شناخت پروتئین SRSF3 و نقش آن در تنظیم انقباض‌های ماهیچه‌ای امیدوارند، از سکته‌های قلبی، یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ‌ومیر، پیشگیری کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of