Wednesday 3 June 2020 | چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
بازدید: 253

شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان مضر نیست

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان آکسفورد در بریتانیا با بررسی ۱۲۰ هزار نوجوان در این کشور به این نتیجه رسیدند، تنها اثر بدی که شبکه‌های اجتماعی روی نوجوانان می‌گذارد، کم کردن احساس شادی در آنها، آن هم فقط حدود ۱ درصد، است.

این محققان می‌گویند، مدت زمان استفاده از این شبکه‌ها، چیزی است که والدین نباید نگران آن باشند. در واقع جامعه نباید نگران این باشد که نوجوانان چقدر در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند. آنها به جای این نگرانی باید مراقب محتوا و رفتارهایی باشند که روی سلامت ذهنی نوجوانان اثر منفی می‌گذارد. به طور مثال به نوجوانان اجازه ندهند وارد صفحات یا پست‌های مضر شوند.

این محققان بررسی‌های خود روی نوجوانان را از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ انجام دادند و به این نتیجه رسیدند، هر چه نوجوانان کمتر از زندگی خود رضایت داشته باشند، بیشتر به سمت شبکه‌های اجتماعی می‌روند.

با اینحال این گرایش‌ها بسیار کم هستند. در واقع احساس رضایت از زندگی در ۹۹,۷۵ درصد از نوجوانان تاثیری روی چگونگی استفاده آنها از شبکه‌های اجتماعی نداشته است. همچنین این شبکه‌ها اثر بدی روی مقدار رضایت نوجوانان از زندگی نمی‌گذارد.

محققان آکسفورد می‌گویند، با مشاهده مضر بودن فعالیتی خاص در شبکه‌های اجتماعی، به جای اینکه بگوییم  همه چیز بد و مضر است، باید صرفا برای آن موضوع خاص به دنبال راه حلی باشیم. در اینجا والدین باید مراقب نوع محتوایی باشند که نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی با آن روبه‌رو می‌شوند.

البته مشکل زیاد قرار گرفتن در برابر صفحات نمایش هنوز به قوت خود باقی است. این وضعیت باعث می‌شود که نوجوانان، به فعالیت‌های مهم دیگر خود، مانند به موقع خوابیدن، ورزش کردن و وقت گذرانی با خانواده یا دوستان، توجه‌ای نشان ندهند.

خانواده‌ها باید به نوجوانان خود اجازه استفاده از ابزارهای الکترونیکی یک ساعت قبل از خواب ندهند.

به گزارش طبنا، شبکه‌های اجتماعی آنگونه که تصور می‌رود ترسناک نیست و برای نوجوانان خطری به وجود نمی‌آورد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of