۰۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳

شایع ترین تغییرات پوستی در فصل بهار

خبرگزاری سلامت: به طور کلی شیوع اگزماهای پوستی در فصل بهار ۱.۵ الی ۲ برابر افزایش می‌یابد. تماس با مواد شوینده می تواند با بروز اگزما به خصوص بر روی دست ها همراه باشد. در صورتی که اگزما فرم حاد داشته باشد با بروز تاول، خارش و قرمزی پوست نمایان می شود؛ در حالی که در نوع مزمن، پوسته پوسته شدن، ترک پوست و سوزش دیده می شود.ارث نقش مهمی در بروز این بیماری دارد. خوشبختانه این بیماری مسری نیست و درمان آن نیز بستگی به شدت بیماری و میزان استعداد فرد دارد. زیرا افرادی که مستعد هستند و زمینه ژنتیکی دارند طول درمانی بیشتری دارند. در حالی که در افرادی که زمینه ارثی ندارند درمان با رعایت نکات بهداشتی ۲ الی ۳ هفته طول می کشد.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، رییس انجمن متخصصین پوست ایران می گوید: تشدید ضایعات اگزما با انجام چند فاکتور ساده قابل پیشگیری است. مرطوب کردن پوست به صورت مکرر، پرهیز از تغییرات ناگهانی حرارت و رطوبت در محیط،پیشگیری از تعریق یا گرمای بیش از حد،کاهش استرس، اجتناب از تماس با مواد ایجادکننده خارش مانند پشم یا سایر محرک ها،عدم استفاده از صابون های قوی و پاک کننده‌ها و همچنین عدم استفاده از غذاهایی که موجب تشدید ضایعه می شوند نیز سبب کاهش تشدید ضایعات خواهد شد.

وی اولین قدم در درمان اگزما را پیشگیری از خارش می داند و ادامه می دهد: در واقع بهتر است از محلول ها یا کرم های موضعی جهت مرطوب کردن پوست استفاده شود، چرا که این راه بسیار موثر است.به خصوص اگر پس از استحمام (در عرض ۳ دقیقه پس از  آن) انجام شود. استفاده از کمپرس سرد بر روی ضایعات خارش دار باعث بهبودی خارش می شود. اگر شرایط موجود بدتر شد یا به طور رضایت بخشی بر طرف نشد، استفاده از کرم‌ها یا پمادهای کورتیکوستروئید موضعی بدون تجویز پزشک برای کاهش التهاب لازم است. در شرایطی که استفاده از ترکیبات کورتیکوستروئید قوی تر لازم است باید با تجویز پزشک استفاده شود، چرا که عوارض جانبی در بر دارد.قدم بعدی در پیشگیری از اگزماهای پوستی، استفاده از دستکش نخی زیر دستکش پلاستیکی است در واقع قطع تماس با مواد آلرژن.

متخصص پوست، مو و زیبایی چنین عنوان می کند: در موارد تشدید ضایعات استفاده از کورتیکوستروئید خوراکی لازم است، ولی با قطع درمان خوراکی امکان تشدید دوباره ضایعات وجود دارد. پوستی که تحت تاثیر اگزما قرار دارد ممکن است دچار عفونت شود که در این موارد تجویز موضعی یا خوراکی آنتی بیوتیک لازم است. به علاوه در موارد خارش شدید، آنتی هیستامین خوراکی تجویز می شود. از جائیکه خواب آلودگی عارضه شایع آنتی هیستامین ها است. بهتر است این ترکیبات قبل از خواب مصرف شود و پس از مصرف این ترکیبات از رانندگی پرهیز شود.به طور کلی شیوع اگزماهای پوستی در فصل بهار ۱.۵ الی ۲ برابر افزایش می یابد که با رعایت اصول فوق می توان تا حد زیادی این بیماری را کنترل نمود.

بر اساس این گزارش و طبق گفته رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی بیماری‌های پوستی، فصل بهار به ۲ گروه کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. بخشی از این بیماری‌ها به دلیل تغییرهای طبیعت رخ می‌دهند. این تغییرها شامل تابش نور خورشید،‌ رویش مجدد درختان، گل‌ها، گیاهان و گرده‌افشانی آنها و تکثیر و زادوولد حشرات و مایت‌هاست. گروه دوم بیماری‌های پوستی به فعالیت انسان‌ها و تغییرهای رفتاری آنها در فصل بهار وابسته است و براساس شغل و کاری که انجام می‌دهند متفاوت خواهد بود که به شرح ذیل می باشند:
بیماری‌های کارگران ساختمانی: فصل بهار شروع ساخت‌وساز مجدد ساختمان‌ها و کار و فعالیت کارگران ساختمانی است. یک بیماری پوستی بسیار مهم بین کارگران ساختمانی درماتیت یا اگزمای سیمانی است. کارگرانی که دچار این مشکل پوستی می‌شوند باید شغلشان را تغییر دهند، زیرا اگر کارگری به سیمان حساس باشد و بار اول در تماس با سیمان دچار عارضه شود و رعایت نکند دفعه‌های بعد حتی وقتی از کنار ساختمان در حال ساخت عبور و گردوخاک حاصل از آن را در محیط استنشاق می‏ کند، دچار عارضه‌ اگزمای سیمانی خواهد شد. بعضی از افراد هم پس از مراجعه به کلینیک‌های پوست از خارش شدید بدن به‌خصوص در فصل بهار و تابستان شکایت می‌کنند در حالی که هیچ مشکل داخلی خاصی ندارند، اما در شرح‌حالشان مشخص می‌شود در نزدیکی محل زندگی‌شان کار ساخت‌وساز ساختمان انجام می‌شود. در واقع استنشاق گردوخاک کار ساختمان‌سازی که وارد محیط خانه آنها می‌شود از یک طرف و پتانسیل درونی موجود در فرد، باعث ابتلای او به اگزما می‌شود.

 بیماری های دامداران: فصل بهار فصل فعالیت دامداران و شروع جابجایی، ییلاق و قشلاق، تراشیدن موی دام‌ها، مراقبت از زادوولدشان و… است.در پی تماس پوستی آنها با حیوانات افزایش می‌یابد. در نتیجه بیماری‌های قارچی مشترک بین‌ حیوان و انسان بین دامداران بیشتر دیده می‌شود. نکته مهم آن که شدت بیماری قارچ‌های حیوانی بسیار شدیدتر از قارچ‌های ساده است و فرد را دچار عفونت‌های وسیع و گسترده می‌کند و بیماران باید علاوه بر مصرف داروهای ضدقارچ از آنتی‌بیوتیک استفاده کنند.
در این مورد توصیه مهم به همه دامداران این است که حتما با پوشش کافی و با دستکش مناسب به سمت دام‌هایشان بروند و پس از کار حتما دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند و ضدعفونی‌ کنند و از بردن لباس‌های کار به خانه جدا بپرهیزند زیرا می‌توانند به راحتی بیماری را به داخل خانه و خانواده منتقل کنند.

بیماری‌‌های ورزشکاران: با توجه به هوای معتدل بهاری فعالیت‌های ورزشی در فصل بهار افزایش پیدا می‌کند و افرادی که تمایل بیشتری به انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی دارند بیشتر عرق می ‏کنند. از شایع ترین بیماری‌هایی که با تعریق بدن در ارتباط هستند، قارچ‌های ورسیکالر است که با لکه های تیره بر روی پوست روشن و برعکس لکه های روشن بر پوست تیره خود را نشان می دهد.
بعضی از افراد به دلیل ورزش یا پیاده‌روی در فصل بهار، دچار راش‏ ها یا سوختگی کشاله ران می‌شوند. علت این بیماری عرق‌کردن در ناحیه کشاله ران است. از طرفی پوست این ناحیه به هم ساییده شده و التهاب و ناراحتی را دوچندان می‏ کند و فرد هنگام راه رفتن اذیت می‌شود. از سوی دیگر محتویات عرق از جمله کلرورسدیم باعث می‌شود کشاله ران یا زیر بغل دچار سوختگی و ناراحتی شود و مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.بنابراین توصیه بر این است که بعد از هر فعالیت ورزشی استحمام و خوب خشک کردن بدن و  استفاده از لباس‌های نخی گشاد می باشد.

 بیماری‌های کشاورزان: با شروع فصل بهار کشاورزی و تماس با انواع سموم و به‌خصوص کار و تلاش زیر نور آفتاب شاهد بیماری‌های پوستی مختلفی در بین کشاورزان هستیم. کشاورزان باید هنگام کار از کلاه و لباس‌های مناسب استفاده کنند تا تماس با نور آفتاب به حداقل برسد. هنگام استفاده از سموم نیز حتما از ماسک،لباس‌های مناسب و دستکش استفاده نمایند.رشد گل‌ها و گیاهان و گرده‌افشانی آنها در فضا به ۲ صورت مستقیم و غیرمستقیم روی پوست اثر می‏ گذارند. یکی از مهم‌ترین بیماری‏های پوستی که به صورت مستقیم از ترشح گل‌ها و گیاهان ایجاد می‌شود، بیماری فیتوفتودرماتیت نام دارد.

 اگزمای دست و پا: این بیماری نیز در اثر تماش مستقیم با گل و گیاه ایجاد می‌شود. اگر فردی مختصری هم زمینه اگزما داشته باشد به این بیماری گرفتار خواهد شد. بروز اگزما ۲ علت دارد. یک علت آن وجود عوامل داخلی در بدن فرد است که او را مستعد بروز اگزما می‌کند. علت دوم هم وجود عوامل خارجی است. وقتی فردی پتانسیل ایجاد اگزما را داشته باشد وقتی در معرض عوامل خارجی قرار می‌گیرد دچار اگزما می‌شود.

 لک‌های پوستی: مشکل پوستی دیگری که در برخی افراد به دلیل مصرف برخی داروها ایجاد می ‏شود، لک‎‏های پوستی است. مصرف برخی داروها مثل کپسول داکسی‌سایکلین، کپسول تتراسایکلین، برخی داروهای اعصاب و روان، داروهای ضدمالاریا مثل هیدروکسی‌کلروکین و برخی داروهای تزریقی ضددرد از راه خون جذب می‌شوند و به پوست می‌رسند و درست در قسمت‌هایی که پوست در معرض آفتاب یا نورهای فلورسنت قرار می‌گیرد، باعث ایجاد لک می‌شوند.

 پورفیری جلدی: بیماری دیگری که با تابش نور‌آفتاب ایجاد می‏شود، بیماری پورفیری جلدی نام دارد. افرادی که نوعی اختلال ژنتیکی دارند در تماس با نورخورشید دچار ضایعه‌های وزیکولر یا ضایعه‌های آبدار و خارش‌دار در پشت دست می‌شوند و در تشخیص افتراقی PLE قرار می‌گیرند.

 لک‌های خورشیدی: بیماری دیگری که در فصل بهار در اثر افزایش تابش نور خورشید دیده می‌شود، زخم‌های کوچکی در حلقه بالایی گوش یا گونه کودکان است که معمولا از خود جوشگاه نیز به جا می‌گذارند.

 کهیر آفتابی: بیماری شایع بعدی که بیشتر در خانم‌ها و در فصل بهار دیده می‌شود، کهیر آفتابی است. این بیماری بیشتر در سر و صورت رخ می‌دهد و به شدت خارش‌دار است.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of