۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰

شایع ترین بیماری های غیرواگیر کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت شایع ترین بیماری غیر واگیر در کشور را بیماری های قلب و عروق دانست و به بیان ۸ عامل خطرساز سلامت انسان ها در حوزه بیماری های غیرواگیر پرداخت.

 

دکتر علی اکبر سیاری در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت بیان داشت: در حوزه بیماری های غیرواگیر ۸ عامل خطر سلامت انسان ها را به خطر می اندازد نظیر مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم و کم تحرکی. اما ۲ عامل مهم که به تمامی مردم مربوط می شود استفاده از غذاهای ناسالم و کم تحرکی است.

وی افزود: پس تغذیه سالم به عنوان عامل اصلی است که باید روی آن کار شود؛ بنابراین برای داشتن تغذی سالم باید در میزان مصرف نمک،قند، روغن، سبزیجات و میوه جات کار شود و بعد الکل است که خوشبختانه میزان مصرف آن در کشور ما زیاد نیست؛ این عوامل آسیب رسان به سلامت؛ به رفتار مردم است.

سیاری خاطرنشان کرد: به ۴ عامل آسیب رسان به سلامت انسان ه بیولوژیک گفته می شود وعبارتند از فشار خون بالا که حدود ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور به آن مبتلا هستند،بعد قند خون بالا است که حدود ۱۰ و نیم درصد  جمعیت۱۵ تا ۶۴ سال دیابت دارند، سپس چربی خون بالا که حدود ۱۵ میلیون نفر در کشور چربی خون بال دارند و همچنین ۲۵ میلیون نفر دچا اضافه وزن و چاقی هستند که چاق ها حدود ۸میلیون نفر می باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تأکید کرد: بنابراین تمامی این ۸ عامل دست به دست هم می دهند و موجب بروز ۴ بیماری می شوند که ۷۶درصد علت مردم ایران را تشکیل می دهند، در رأس این بیماری ها قلب و عروق است که طبق مطالعات سال ۹۰، ۹۲هزار نفر مربوط به سکته قلبی بعد سکته مغزی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی است.

وی متذکر شد: برنامه ملی که تحت عنوان پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر که به واسطه ریاست جمهوری ابلاغ و در کشور تدوین شده در راستای پاسخگویی به این معضلات گریبانگیر جامعه است.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments