شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
بازدید: 219

سیگار الکترونیکی به اندازه تنباکو خطرناک است

به گزارش طبنا( خبرگزاری سلامت ) از دیلی میل، محققان با مقایسه بزاق سیگاری هایی که تنباکو مصرف می‌کردند و افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشیدند و همچنین غیرسیگاری‌ها، به این نتیجه رسیدند که سیگارهای الکترونیکی به همان اندازه سیگارهای معمولی خطرناک هستند. این محققان معتقدند که سیگار الکترونیکی جایگزین مناسبی برای معتادان به سیگار نیست.

در بررسی‌های گذشته توسط دانشگاه “یو سی ال ای” مشخص شده بود که سیگار الکترونیکی آسیبی همیشگی به قلب فرد سیگاری می‌زند و محققان دانشگاه ویرجینیای غربی نیز معقتد بودند، هر پک‌زدن به سیگار الکترونیکی، یک قدم فرد را به سکته‌قلبی نزدیک می‌کند.

محققان دانشگاه کارولینای‌شمالی با بررسی ادرار ۱۵ مصرف‌کننده سیگار الکترونیکی و ۱۴ مصرف‌کننده تنباکو و ۱۵ غیرسیگاری، متوجه شدند که سیگار الکترونیکی مقدار پروتئین‌های مربوط به تله‌های خارج سلولی نوتروفیل(NET) را در راه‌های هوایی ریه فرد، افزایش می‌دهد. این پروتئین‌ها با میکروب‌های بیماری‌زا مبارزه می‌کنند اما افزایش سطح آنها می‌تواند فرد را به بیماری‌های التهاب ریه مبتلا کند. پروتئین‌های ایجاد شده در بیماری انسداد ریه و فیبروز سیستیک، تنفس فرد را سخت و دچار اشکال می‌کنند.

بنابه گفته محققان، پروتئین‌های مربوط به تله‌های خارج سلولی نوتروفیل، بیرون از شش‌ها هم می‌توانند رشد کنند و موجب مرگ سلول‌های موجود در بافت‌های اندام‌ها و رگ‌های‌خونی می‌شوند. در نتیجه این مرگ‌سلولی، بیماری‌های التهابی مانند داءالصدف، لوپوس و واسکولیت( التهاب رگ) به وجود می‌آیند.

درضمن سیگار الکترونیکی بیماری‌های دیگری مانند برونشیت، آسم، برونشکتازی( بزرگ شدن دایمی راه‌های هوایی ریه) و خس‌خس سینه به دنبال دارد.

به گزارش طبنا، سیگار الکترونیکی خطرات خاص خود و تنباکو را با هم دارد و هرگز جایگزین مناسبی برای ترک سیگار نیست.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of