Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
بازدید: 390

سیگار الکترونیکی، خطرناک‌تر از آنچه که تصور می‌شود

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، از زمانی که سیگار الکترونیکی قدم به بازار گذاشت، به عنوان گزینه‌ای بی‌خطر مورد توجه افراد سیگاری قرار گرفت. این ابزارها با مایعات طعم‌دار که گاهی اوقات – نه همیشه- حاوی نیکوتین است، کار می‌کند. سیگار الکترونیکی به جای دود، بخار تولید می‌کند.

برخلاف باور عموم که سیگار الکترونیکی مشکلی برای سلامتی پیش نمی‌آورد، تحقیقات نشان داده که آن خطرات بسیاری از جمله افزایش بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان دارد. بررسی‌های جدید محققان دانشگاه جان هاپکینز بلومبرگ، نشان می‌دهد حرارت دیدن سیم پیچ‌های درون این ابزارها، موجب نشت فلزات سمی شده و در نهایت مصرف کننده و اطرافیان او، بخارهای سمی ناشی از آن را استنشاق می‌کنند.

در تحقیقات گذشته معلوم شد، مجموعه‌ای از فلزات سمی مانند کادمیم، کرومیم، سرب، منگنز و نیکل در مایعات مورد استفاده در سیگار الکترونیکی وجود دارند . تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که انتشار فلزاتی مانند سرب، کرومیم، نیکل و منگنز می‌توانند موجب سرطان، صدمات مغزی و اختلال در سیستم تنفسی مصرف کننده، شود. سرب که فلزی بسیار سمی است در ۴۸ درصد از نمونه‌های بخارهای متصاعد از این سیگارها مشاهده شده است. محققان با بررسی ۵۶ داوطلب، میزان بالایی کرومیم و نیکل در ادرار و بزاق آنها پیدا کردند. بسیاری از فلزات سمی از سیم پیچ‌های سیگارهای الکترونیکی که حرارت می بینند، متصاعد می‌شوند اما دلیل وجود سرب در بخار این سیگارها هنوز کاملا مشخص نشده است. نگرانی دیگر مربوط به ماده بسیار سمی آرسنیک است که در مایعات مورد استفاده سیگارهای الکترونیکی وجود دارد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند تصور اینکه سیگار الکترونیکی بی‌خطر است بسیار اشتباه بوده و مشکلات سلامتی متعددی برای مصرف کنندگان به وجود می‌آورد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of