شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
بازدید: 202

سهم داروی مصرفی هر ایرانی ۵۰۰ عدد است/ آنتی بیوتیک‌‌ها ‌و کورتون‌‌ها‌ در صدر مصرف

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر اکبر برندگی با عنوان این مطلب که سهم داروی مصرفی هر ایرانی در سال به طور میانگین ۵۰۰ عدد است، گفت: سرانه مصرف دارو در کشور، رقمی ‌بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان ‌می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که مصرف برخی دارو‌ها ‌در کشورمان بیشتر از میانگین جهانی است، افزود: متاسفانه در چند دسته دارویی، بالاترین مصرف را داریم که شامل آنتی بیوتیک‌‌ها، کورتون‌‌ها‌و داروهای تزریقی ‌می‌شود.

برندگی با تاکید بر آسیب پذیری سلامت مردم به دنبال افزایش بی رویه مصرف این داروها، گفت: مصرف آنتی بیوتیک‌‌ها، در صدر این دارو‌ها‌قرار دارد.

مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، ادامه داد: در داروهای تزریقی نیز سرانه مصرف در کشورمان بالاست، بطوریکه شاهد تجویز بیش از اندازه دگزامتازون هستیم.

برندگی با عنوان این مطلب که شیوه تجویز و مصرف در دارو به این شکل نیست که در کشورمان شاهد هستیم، افزود: مصرف داروهای مسکن نیز در ایران، خیلی بالاست.

وی در عین حال، به پایین بودن مصرف دارو در برخی بیماری‌‌ها‌همچون دیابت اشاره کرد و گفت: متاسفانه در برخی بیماران میزان مصرف دارو، کمتر از نیاز واقعی آنهاست.

مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: همه ما در مصرف نامناسب دارو مقصر هستیم و نمی‌توان این مشکل را متوجه بیماران یا پزشکان دانست.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of